Už tradičně odstartoval okresní plesovou sezonu Dětský Valašský bál Valašského souboru písní a tanců Sedmikvítek a Centra volného času Astra, který se ve Frenštátě pod Radhoštěm uskutečnil v sobotu. Hned následující víkend ale už bude muzika znít od pátku každý týden až do konce března.

Kromě těch tradičních plesů se může i letos okres těšit na několik neotřelých tanečních akcí.

V Bartošovicích se bude například tančit na Květinovém obecním plesu, v Bílovci zase na 1. kulturistickém nebo Erotickém.

Bítov je známý Rybářským plesem, stejně jako Frenštát pod Radhoštěm svým Gala Horobálem. A Fulnek se ani v zimě nezapře, že v posledních letech vyrostl ve fotbalovou baštu, což potvrzuje II. ples Fotbal Fulnek. V Mošnově se uskuteční Důchodcovský ples, v Libhošti, místní části Nového Jičína, a Veřovicích zase bál určený pro milovníky pyžama, zatímco ve Skotnici budou mít prim hlavy plné klobouků.

Taneční mistr: Na plesech se tančí klasika

Novojičínsko - Waltz, valčík, polka. To jsou tance, které stále „letí“ na plesech a tanečních společenských akcích.

Z pohledu tanečních mistrů manželů Syrkových z Kunčic pod Ondřejníkem, kteří pořádají taneční kurzy na Novojičínsku, se dobou druh tanců na plesech nemění. „Plesy a taneční společenské akce se modernizují pouze pro účely přitáhnout zájem návštěvníků. Reklamy, zajímaví hosté, tombola, kapela, ale tance zůstávají takové, jak je tancovaly naše babičky,“ uvedl Zdeněk Syrek a dodal: „Modernizuje se pouze hudba, na kterou se tyto tance tančí. Populární hudba dává možnost na ni tančit jive, čača, sambu nebo pomalý slowrock.“

Podle něj v posledních letech zájem o taneční roste. „Dle našich zkušeností je již pět let silný a mírně stoupá,“ poukázal Syrek s tím, že jednak tomu napomáhají silné ročníky a zároveň zájem o tanec podpořily televizní show.

Nejvíce se do kurzů tradičně hlásí mladí lidé v rozmezí 15 až 17 let. Přibývá však také zájem mezi lidmi ve věku 25 - 60 let. „Dnešní doba vyžaduje nejen, aby se člověk do společnosti dobře oblékal, měl vlivné pracovní postavení, byl příjemný společník, ale také, aby uměl několik základních společenských tanců,“ nastínil Syrek.

O tom, že tanec stoupá na oblibě, svědčí i to, že manželé Syrkovi po delší době otevřeli v Kopřivnici před pár měsíci kurzy pro manželské páry. „Měly nečekaný pozitivní ohlas a budeme v tom pokračovat. Zatím jednou ročně na podzim, kdy se páry mohou připravit na nastávající plesovou sezonu,“ uzavřel.

Manželé Syrkovi zajišťují taneční kurzy v Kopřivnici, Frenštátě pod Radhoštěm či v Novém Jičíně.

anketa

Chodíte na plesy? Který tanec máte nejraději?

 

 

Ondřej Witke, 21 let, student, Ženklava: „Na plesy nechodím, protože nemám čas.“ Slečna Renáta, 27 let, studentka, Nový Jičín:„Na plesy nechodím, protože tady nežiji.“

 

 

 

 

 

Slečna Lenka, 19 let, studentka, Nový Jičín: „Na ples si zajdu tak jednou za rok. Spíše než tancovat chodím na plesy jíst a bavit se s přáteli.“

 

 

 

 

 

Paní Jarka, 58 let, důchodkyně, ???:

„ Samozřejmě, že jsme chodili na plesy! Rádi si zat ancujeme všechno, kromě techna a dalších takových tanců.“

 

 

 

 

 

Pan Roman, 31 let, ???, Nový Jičín: „Na plesy nechodím, protože jsem se tady nedávno nastěhoval a v podstatě tady ještě nemám přátele. Ale kdysi jsem na ples občas zašel.“