Optimismus z říjnové statistiky úřadu práce, kdy míra nezaměstnanosti v novojičínském okrese zaznamenala mírný pokles, vydržel pouze měsíc. Míra nezaměstnanosti v létě stoupala tři měsíce po sobě a zastavila se na hodnotě 5,24 procenta. V říjnu poklesla na 5,11 procenta, avšak listopad přinesl změnu. Míra nezaměstnanosti dosáhla na konci tohoto měsíce 5,61 procenta.

Úřad práce evidoval na Novojičínsku k poslednímu listopadu 4781 nezaměstnaných, z toho je 2326 žen. Přibylo nezaměstnaných osob se zdravotním postižením, kterých je nyní 1036, což je o 41 více, než v předchozím měsíci. „Nezaměstnaných absolventů a mladistvých bylo 377,“ stojí ve zprávě úřadu práce. Oproti minulému měsíci to znamená pokles o 18. Volných míst bylo k poslednímu listopadu stejně jako v předešlém měsíci, a to 1403. Na jedno volné místo tak připadali tři uchazeči.

Nejvyšší míra nezaměstnanosti je na Odersku, kde bylo k poslednímu listopadu bez práce 739 obyvatel, což činí míru nezaměstnanosti 7,92 procenta, následuje Bílovecko s 876 nezaměstnanými, což je 6,35 procenta míry nezaměstnanosti. Novojičínsko má v současné době 1579 nezaměstnaných, což je 5,89 procenta. Pod pěti procenty míry nezaměstnanosti je Kopřivnice se 4,86 procenta a 1116 nezaměstnanými a relativně nejlepší situace je na Frenštátsku, kde míra nezaměstnanosti činí 4,71 procenta, což je 460 obyvatel bez práce.

Dá se očekávat, že uvedená čísla se v průběhu prosince a zejména ledna změní k horšímu zejména na Kopřivnicku a Novojičínsku, kde by se již měla promítnout personální opatření výrobce automobilů Tatra a společnosti Visteon – Autopal. Mírné zhoršení situace lze očekávat rovněž na Odersku. Patrně se tam projeví plánované propouštění v suchdolském podniku Romotop, a také špatná současná situace společnosti GDX Automotive. Ta má svá střediska v Příboře a Ostravě – Hrabové, kam přesunula výrobu právě z Oder a řada zaměstnanců z Oderska do Ostravy dojíždí za prací.