Od února

Nový silniční zákon, který na Slovensku vstoupil v platnost 1. února letošního roku, na takovéto vulgarismy pamatuje pokutou ve výši třiceti eur. Většina normálních našich řidičů se naštěstí jako hulváti nechová, přesto by se měli podrobně seznámit s novinkami, které začaly platit na slovenských silnicích. Aktuální je to zejména nyní, kdy v prvním z bývalých okresů Moravskoslezského kraje dnes začínají jarní prázdniny.
Volna si nejprve užijí děti na Opavsku, v dalších týdnech budou postupně následovat Ostravsko, Karvinsko, Frýdecko-Místecko a Novojičínsko. Mnozí ze školáků a studentů se v doprovodu svých rodičů vydají na Slovensko, aby volné dny strávili na horách, v celoročních aquaparcích nebo dalších oblíbených místech.

Změny

Zásadní změnou je snížení rychlosti v obcích z dosavadních šedesáti na padesát kilometrů a také podstatné zpřísnění trestů za překročení povolené rychlosti. Piráti silnic, kteří až dosud spoléhali na to, že za zběsilou jízdu zaplatí relativně nízkou pokutu, se musejí připravit na pořádný průvan v peněžence. Například za dvousetkilometrovou jízdu na dálnici, kde je povolená „stotřicítka“, se platí na místě až 650 eur, to je kolem osmnácti tisíc korun.

Pokuty také za pomalou jízdu

Policisté však hodlají sankcionovat nejen za příliš rychlou, ale také pomalou jízdu. Pokud někdo bude mít na dálnici na tachometru pod osmdesát kilometrů v hodině, pokuta jej také nemine. Na pozoru by se měli mít i řidiči nákladních automobilů, pro které na dálnicích a rychlostních silnicích platí zákaz předjíždění.

Další novinkou je povinné celoroční svícení. Obezřetnost je namístě u železničních přejezdů. Do vzdálenosti třiceti metrů před železničním přejezdem řidič nesmí překročit rychlost třicet kilometrů v hodině, tuto rychlost je povinen dodržet i při jeho přejezdu a třicet metrů za ním.

Zimní pneumatiky

Motoristé by se v tomto období neměli na Slovensko vydávat bez zimních pneumatik. Ty jsou pro vozidla do 3,5 tuny povinné, pokud je na silnicích souvislá vrstva sněhu či ledu, pro vozidla nad 3,5 tuny jsou zimní pneumatiky povinné od 15. listopadu do 31. března, bez ohledu na stav silnic.

Při nehodě, při které nebyl nikdo zraněn a škoda nepřekročí hranici 3900 eur, není nutné volat policisty.

Podle informací, které na svých stránkách zveřejnil Ústřední automotoklub České republiky, čeká zahraniční řidiče, kteří se během roku dopustí tří vážných přestupků, zákaz jízdy na Slovensku od tří do dvanácti měsíců. Slovenská policie také zpřísnila sankce za jízdu v opilosti (je povoleno 0,2 promile), odmítnutí zkoušky na alkohol či útěk z místa nehody.

Dostatečná hotovost

Motoristé by měli mít u sebe dostatečnou finanční hotovost pro případ, že by přece jen dopravní předpisy porušili.
Dosud slovenští policisté na místě ukládali pokuty do výše přibližně šestašedesáti eur, nyní se tato částka vyšplhala až na hodnotu několik set eur.

Zatím nelze kvůli problémům s platebními terminály hradit pokuty prostřednictvím bankovních karet. Možné to bude pravděpodobně až v druhé polovině letošního roku.

Pokud dotyčný nebude mít u sebe peníze, a dopustí se závažného prohřešku, musí počítat s problémy, v krajním případě i se zajištěním automobilu.