Do konce letošního roku by některá novojičínská města mohla dosavadní papírové mapky a letáky vyměnit za multimediální průvodce v mobilním telefonu. Jedním z prvních, kde by průvodce mohl začít fungovat, by podle všeho mohlo být město Kopřivnice. Tamní radnice totiž, ve spolupráci s Lašskou bránou Beskyd a městským informačním centrem, podala na kraj žádost o dotaci na pořízení této moderní technologie.

„Dá se říci, že právě ze strany kraje přišel podnět, zda bychom multimediálního průvodce nechtěli v našem městě zavést, a v rámci kraje jej používat,“ sdělil manažer turistické destinace Kopřivnicko, Lukáš Filip, a pokračoval: „Protože kraj s informačními centry spolupracuje, a navíc, každý rok vyhlašuje dotační program na jejich podporu, navrhnul multimediálního průvodce jako jednu z jím podporovaných možností na podání žádostí.“ O dotaci na moderního průvodce tak neusiluje jen město Kopřivnice. „V rámci Lašské brány Beskyd, tedy naší spolupráce s městy Štramberk, Příbor, Hukvaldy, jsme se dohodli, že každá obec také o tuto dotaci požádá. Když bychom finance získali, jsme domluveni, že by si sice každý pořešil své území, ale dohromady by to fungovalo jako celek,“ sdělil Filip.

Průvodce, podle slov Filipa, není nijak složitým ani na pořízení, ani na následnou instalaci. Návštěvníkům ke všemu postačí mobilní telefon společně s bluetooth vysílačem. „Lidé se toho vůbec nemusejí bát, bude to úplně jednoduché. Pro představu, když například přijedete na štramberskou Trúbu a tam budete mít upozornění, že ve městě funguje multimediální průvodce, jednoduše si zapnete bluetooth a ono vám to samo nahlásí, jestli chcete informace o Trúbě a jejím okolí stáhnout do mobilu. Pak už je jen jednoduše nainstalujete a máte vše v mobilu,“ nastínil fungování průvodce Filip. Vzápětí dodal, že například v zoo či muzeích je tento způsob provádění vyzkoušený a oblíbený. „V ostravské zoo to funguje úplně výborně, protože v mobilu, který má dnes každý, máte k dispozici nejen mapky výběhů, ale také víte, kdy probíhá například krmení a další věci. Ve městech navíc můžete mít mapku interaktivně propojenou s aktuálními informacemi, například naučnými stezkami,“ uvedl Filip.

Jestli Kopřivnice dotaci z programu Podpora turistických informačních center v Moravskoslezském kraji získá, bude jasné během následujících měsíců. Zavedení multimediálního průvodce by se pak návštěvníci měli dočkat nejpozději do konce letošního roku. „Osobně bych chtěl, aby, pokud se nám dotaci povede získat, zavedení průvodce zasáhlo ještě tuto turistickou sezonu. Kdyby se to ale nezdařilo, už jen proto, že dotace se musí vyčerpat do letošního prosince, bude nejzazší termín jeho zavedení konec roku. Já ale doufám, že se to povede už na tuto sezonu,“ uzavřel Filip.