Není třeba si nic nalhávat. Letní kino v Novém Jičíně - i přes svou výbornou lokalitu na okraji největšího městského parku - příliš velkou krásou neoplývá. Rozlehlý areál, jehož sedačky jsou zasazené do vany původně plánovaného koupaliště, oprýskané zdi a všemu dominující stěna na promítání, ze zadní části připomínající kulisy hororového filmu nevalné produkce. I přes to všechno, respektive možná právě proto, má tento areál nezaměnitelný genius loci a mnoho lidí má z nočního promítání úžasné vzpomínky. Ty taky zůstanou, ale nové jen tak brzy nepřijdou.

Více se k tématu Letní kina dočtete už zítra, v pravidelné úterní příloze Novojičínského deníku Region.

„Do letního kina se v minulosti téměř neinvestovalo. Dnes je opravdu velmi zchátralé a jeho oprava by vyžadovala velké finanční náklady v řádech milionů korun," řekl starosta Nového Jičína Jaroslav Dvořák. Technický stav je údajně tak špatný, že by návštěvníkům hrozilo vážné nebezpečí. „Druhotným problémem je nevyhovující a zastaralá promítací technika, pro kterou již téměř nejsou dostupné kopie filmů. V současné době probíhá statické posouzení letního kina. Jeho výsledek pak bude rozhodující pro další využití areálu," rozvedla další problémy mluvčí města Marie Machková.

Fakt je, že do kina pod širým nebem se diváci v poslední době příliš nehrnuli. Během osmi loňských promítání přišlo na film v průměru devětadvacet diváků při ceně osmdesát korun za vstupenku. Dalším problémem je zastaralá technika. „Odpovídající technické vybavení pro digitální projekci má pořizovací hodnotu více než dva miliony korun. Projednáváme možnost promítání filmů prostřednictvím kočovných společností na některém místě ve městě. V tomto případě se pohybují náklady na jedno představení okolo deseti tisíc korun," doplnil ředitel městského kulturního střediska Petr Orság.

Otázkou je, zda vůbec milovníci venkovního promítání touží po dokonalých digitálních technologiích. Je jasné, že investice do nich se v případě „letňáků" nevyplatí, ale stále je z čeho vybírat z bohatého kinematografického fondu. Ten nabízí řadu známých filmových delikates, které většina lidí na velkém plátně nikdy neviděla, a může jít o snímky desetiletí staré. Oznámení o konci letního kina v Novém Jičíně vyvolalo živou diskuzi na facebookovských stránkách města, a dominují jí negativní ohlasy. „Hrůza!!! Kdyby se o to město staralo, nemuselo to tak dopadnout!!!" napsala například Hanka Bedřichová. Svůj názor připojila také Eliška Švihlová: „Za chvilku už nám opravdu nic nezbude." nebo Václav Kula: „Areál by si zasloužil renovaci, a ta když se spojí s dobrou organizací, tak lidi rádi přijdou. Rozhodně nerušit!" napsal.

Zmiňovanou renovaci zatím ani radnice úplně nevyloučila a vybízí občany, aby se o dalším využití areálu vyjádřili v anketě. „Nabízejí se možnosti od opravy a rekonstrukce, umožňující využití k původnímu účelu i pro další kulturní a sportovní aktivity, až po zrušení kina a vybudování další části odpočinkové zóny. Jednou z variant je i pronájem areálu. Záležet také bude na znaleckém posudku, který jasně řekne, co je třeba zbourat a co se dá opravit, a za jakých finančních podmínek," upřesnila Marie Machková.

Součástí areálu není jen kino, je zde k dispozici i hřiště a není to tak dávno, co zde byl otevřený bufet s občerstvením. Nyní se do něho nedá dostat, a hřiště tak nikomu neslouží. Novojičínské letní kino se veřejnosti zavírá v čase, kdy v jiných městech okresu zažívají venkovní promítání znovuzrození. Od loňského roku třeba kulturní centrum ve Frenštátě pod Radhoštěm zve na filmové večery do místního autokempu. Ve Fulneku má o těchto prázdninách premiéru letní kino v zahradě místního městského kulturního centra a promítání dále nabízí i Bílovec či Kopřivnice. Milovníci kinematografie celkově nezažívají v Novém Jičíně dobrý rok. Na jaře došlo k uzavření kultovního Biografu Artefakt, nyní se pomyslná opona zavřela i nad letním kinem.