Zatímco v Novém Jičíně je akce nazvaná Zelené město ověřena již několika lety, v Kopřivnici bude mít brigáda určená studentům středních škol letos premiéru.

„Kopřivnická radnice se rozhodla spustit projekt nazvaný Mladí městu Kopřivnici, v rámci něhož nabídne brigádu několika místním studentům. Deset středoškoláků s trvalým bydlištěm v Kopřivnici bude během letních prázdnin provádět pomocné venkovní práce a zkrášlovat město," potvrdila informaci tisková mluvčí Lucie Petříčková s tím, že zájemci o dvoutýdenní brigádu se mohou hlásit již od 18. června.

Studenti zútulní svá města

Pilotní projekt odstartuje v Kopřivnici v pondělí 7. července a potrvá deset pracovních dní. Brigádníky čeká denně pět hodin, jejichž náplní bude především zvelebování veřejných prostranství ve městě. „Mladí lidé ve věku od 16 do 19 let budou provádět venkovní práce fyzického charakteru na základě dohody o provedení práce.

Konkrétně půjde o zametání cyklostezek, udržovací práce ve sportovních areálech, natírání zábradlí a městského mobiliáře, úklid hřišť v sídlištní zástavbě, mytí autobusových zastávek nebo ořez větví zasahujících do turistických tras v příměstských lesích," upřesnil vedoucí odboru životního prostředí Hynek Rulíšek, který má projekt na starost.

Také novojičínská radnice připravila pro studenty ekologicko-výchovnou akci Zelené město 2014. I ona, stejně jako kopřivnický projekt, umožní mládeži zapojit se do úklidu města a vydělat si peníze.

„V dnešní době si studenti jen těžko hledají brigádu. Ztrácejí tak nejen možnost nějakého výdělku, ale ani nemají šanci naučit se pracovním návykům. Proto jsme v rozpočtu vyčlenili 400 tisíc korun na realizaci akce, která umožní novojičínským studentům vydělat si peníze, pokud přispějí ke zvelebení města," uvedla místostarostka Nového Jičína Blanka Faluši.

Mladí lidé budou uklízet černé skládky, čistit vodní toky, zelené plochy i chodníky. Také je čeká natírání laviček nebo zábradlí, pletí záhonů, hrabání trávy, sběr odpadků.

O letní brigády je mezi studenty všeobecně velký zájem. „Je dobře, že se i města snaží nám studentům nějak pomoci. Já už brigádu na léto mám, zajištěnou v kuchyni, kdybych ale neměla, určitě bych o téhle možnosti uvažovala," uvedla slečna Simona, která navštěvuje novojičínské gymnázium.

Přihlášky na brigády jsou v obou městech v současnosti k dispozici na tamních radnicích. Zájemci k ní musí doložit platné potvrzení o svém studiu.

POSTŘEH Jany Hromočukové: Léto = brigáda

Mám-li něco s létem neodmyslitelně spojeného, pak je to teplo, sluneční paprsky, koupání a…brigáda. První pracovní zkušenosti jsem, stejně jako spousta jiných mladých, začala sbírat na střední škole.

Začalo to prací v kuchyni na táboře, pokračovalo v knihkupectví a skončilo osmihodinovou směnou ve fabrice a supermarketu. Ať už mě brigáda bavila, nebo ne, dnes na všechny vzpomínám s úsměvem a děkuji za získané zkušenosti. Jsou mnohdy k nezaplacení.

Ostatně, každý mladý člověk by, alespoň podle mě, měl dostat možnost vyzkoušet si zapojení do pracovního procesu a nahlédnout do života pracujících. Letní brigáda je na to ideální. Často dopomůže k zpřeházení životních hodnot anebo k rozhodování, kam zamířit po škole, což rozhodně není k zahození.