Mladí motorkáři z malé novojičínské obce za sebou již mají první zkušenosti z cestování na svých strojích. V loňském roce podnikli společně se dvěma dalšími známými cestu do Francie. Při té příležitosti projeli pět států Evropy a už při návratu domů začali plánovat další cestu. Tentokrát se rozhodli pro Afriku, konkrétně Marrákeš. Tam se totiž údajně ještě žádní motorkáři na jawách nepodívali. „Od září pracujeme na plánech cesty, která by měla vést přes dva kontinenty, deset států a celkem bychom na ní měli ujet mezi deseti a jedenácti tisíci kilometrů," přiblížil plány milovníků jaw Martin Badač.

Nadšence, kteří by s radostí přivítali dalšího motorkáře do party, čeká zdolání několika pohoří, pohled na marocké vodopády, oceán, moře, písečné duny, ale i odpočinek na plážích tolik obdivované Francie či návštěva Benátek a muzea Ferrari. Najít dalšího spolujezdce, který by expedici do Afriky absolvoval, by pro partu z Tiché znamenalo, že by své zážitky mohla zdokumentovat. „O našem cestování bychom rádi natočili video a poté z něj udělali třeba fi lm nebo dokument. Ale k tomu potřebujeme minimálně jednoho spolujezdce, který by všechno točil, protože se nám nezamlouvá myšlenka mít kameru na přilbách. Takže jestli by měl někdo zájem se k nám, bláznům, přidat, ať neváhá a ozve se," vyzval případné spolucestovatele Martin.

První velká cesta čtyř motorkářů směřovala do Francie.

První velká cesta čtyř motorkářů směřovala do Francie. Foto: Archiv Martina Badače

Přípravy na cestu do Afriky jsou v současné době v plném proudu. Bratři Badačové se kromě úprav strojů věnují i shánění sponzorů. „Zatím to ale není vůbec tak jednoduché, jak jsem si myslel. Oslovili jsme zhruba čtyři desítky firem, ale přislíbenou zatím máme jen podporu firmy Swarmetal Skotnice, která nám pomohla už při cestě do Francie," prozradil mladý motorkář. Vzápětí dodal, že ještě bez jedné osoby by se jejich cesty nemohly uskutečnit. „Tímto bych chtěl moc poděkovat panu Praškovi za to, že nám pomohl s přípravou motorek," dodal Martin Bradač.

Nadšení na další cestu milovníkům jaw v žádném případě neschází. Mladí motorkáři mají stále v živé paměti zážitky z loňské cesty do Francie. „Pro mě byl největším zážitkem nečekaný noční přesun přes Alpy. Za skoro dvacet hodin jízdy v kuse jsme ujeli 716 kilometrů, a to kolikrát v tak prudkých zatáčkách, že jsme museli jet na jedničku. Nejvyšší hora, kterou jsme zdolali, měla 2383 metrů a my ji sjížděli o půlnoci," zavzpomínal Martin s tím, že noční přejezd doplnilo příjemné překvapení: „Pán v hotelu, který jsme měli na tu noc zarezervovaný, protože v noci jsme jet nechtěli, na nás do půl čtvrté čekal a bez jakékoliv výtky nás po dojezdu ubytoval." Ostatně právě chování lidí, bohužel vesměs cizinců, bylo také největším zážitkem pro Martinova bratra Lukáše.

Svou první velkou cestu uspořádala parta motorkářů z Tiché v loňském roce. Při cestě do Francie najeli přes pět tisíc kilometrů a navštívili pět států.

Svou první velkou cestu uspořádala parta motorkářů z Tiché v loňském roce. Při cestě do Francie najeli přes pět tisíc kilometrů a navštívili pět států. Foto: Archiv Martina Badače

„Upřímně, pro mě bylo největším zážitkem a překvapením v jednom zjištění, že jen tady v Česku se lidé neumí chovat. Tam byli všichni vstřícní, hodní. Běžně na nás reagovali tak, že když jsme někde zastavili a sundali jsme si bundy, tak bez ptaní přinesli dvě vychlazené minerálky. Také si nás hodně fotili a v Paříži na nás Češi pokřikovali Jawy, jedem!"