To je glóbus tak, jak si jej vybaví většina z nás. Na Novojičínsku mají obyvatelé v současné době možnost zjistit, že v globu se dá pohybovat. A to na motorce a ještě s předváděním kousků, ze kterých se mnohdy tají dech. Tím, kdo takto cestovat umí, je Lukáš Hromádka. Teprve dvacetiletý mladík z Frýdku- Místku se v letošním roce stal majitelem vůbec největší, pro pouťové veselí původně určené, atrakce v Evropě – takzvaného globusu smrti – vlastně náhodou.

„Odmalička se zajímám o všechno, co má dvě a více kol, a o motosport všeobecně. V knížkách jsem se dočetl, že kdysi byla na poutích velmi oblíbená atrakce jménem Glóbus smrti nebo taky Koule smrti, ve které jezdci na motorkách předváděli nejrůznější kousky. Začal jsem se po ní pídit, až jsem se dostal k tomuto exempláři, který pochází ze sedmdesátých let," ukazuje pyšně na svůj úlovek Lukáš Hromádka a dodává, že k sedm metrů vysoké kouli nevedla zrovna jednoduchá cesta.

„Byla to náhoda. Ke glóbu jsem se před dvěma lety dostal přes inzerát," prozrazuje mladý motorkář. Po roce jednání a shánění peněz se koule složená z ocelových pásků dostala na Novojičínsko, konkrétně do Vlčovic, místní části Kopřivnice. Právě tam se také uskutečnily první jízdy, které sám Lukáš a jeho parťák Adolf Rumel absolvují na strakonických ČZ stopadesátkách. Ostatně právě Adolf Rumel má nejen s jízdami v Glóbu smrti bohaté zkušenosti.

Lukáš Hromádka je milovníkem rychlých kol a adrenalinu zaroveň. Právě tyto vášně jej přivedly k dnes již skoro neznámé atrakci.

„Začal jsem s tím, když mi bylo patnáct. Moje babička Kouli smrti, a dokonce i stěnu smrti, trošku odlišnou atrakci, vlastnila už za války. Měla jedenáct dětí, o které se musela postarat, tak si tímto způsobem vydělávala," vzpomíná na začátky své akrobatické kariéry zkušený jezdec a poznamenává, že Glóbus smrti, který je nyní k vidění ve Vlčovicích a mimo jiné si zahrál ve filmu Já jsem stěna smrti s Josefem Kemrem v hlavní roli, pochází z Rakouska.

„Protože u nás nic podobného nebylo, naše babička si tu kouli nechala přivézt jedním jezdcem z Rakouska, z vídeňského Prátru," doplňuje Adolf Ruml. Prožitá léta se na atrakci výrazně podepsala a Lukáš Hromádka proto musel globus opravit. Náročné práce, se kterými mu pomáhal věrný parťák Adolf, milovníkovi adrenalinu zabraly celé prázdniny. Své investice ale v žádném případě nelituje. Naopak, znovu objevenou pouťovou atrakci má v plánu ukázat co nejvíce lidem.

„Letos bude globus určitě k vidění ve Vlčovicích. Chci stihnout ještě nějaké akce a nebráním se ani tomu, pokud by měl někdo zájem přes zimu přivézt glóbus někam do haly. Větší akce plánuji až na příští rok. Zatím je ale všechno teprve v jednání," prozrazuje své plány Lukáš.

Lukáš Hromádka je milovníkem rychlých kol a adrenalinu zaroveň. Právě tyto vášně jej přivedly k dnes již skoro neznámé atrakci.