Chytré telefony umí kdeco. Jejich počet neustále roste a mnohá města se snaží vyjít vstříc jejich majitelům. Pořizují různé aplikace, které by měly obyvatelům i návštěvníkům usnadnit informovanost o daném městě.

Takovým městem je i Bílovec, který v říjnu zprovoznil službu takzvaného mobilního průvodce. O co se jedná? Je to aplikace, jež návštěvníkům či obyvatelům usnadní orientaci ve městě a zároveň jim přinese spoustu informací o památkách a dalších zajímavostech.

Markéta Tížková z bíloveckého informačního centra přiblížila, co všechno průvodce umí: „Máme tam památky, kalendář akcí, různé zajímavosti nebo mapu města." Mapa obsahuje aktivní body zájmu, které se dají rozkliknout a návštěvníkům se zobrazí podrobnější informace. A to vše třeba i v době, kdy už je informační centrum zavřené. Stačí mít v telefonu internet nebo Bluetooth a aplikaci si jednoduše stáhnout přímo v informačním centru na Slezském náměstí. Další možností je stažení z internetových stránek www.lwi.cz, na kterých lze najít i podrobný návod k instalaci.

První ohlasy

Služba funguje v Bílovci teprve krátce, avšak první ohlasy už v infocentru mají. „Lidem to spíše začalo vadit. Když jdou kolem, nebo jsou v infocentru, tak jim to pípne. Jsou to většinou starší lidé, kteří ani neví, že to v telefonu mají. Nicméně se jim to snažíme vysvětlit, aby pochopili, že to není špatné, a využívali toho," podotkla Markéta Tížková a zároveň dodala, že zatěžkávací zkouškou pro mobilního průvodce bude až návštěvnická sezona v příštím roce. Nyní je prý ještě potřeba vychytat menší nedostatky. „Aktualizace kalendáře akcí proběhne až tehdy, když lidé projdou znovu kolem vysílače. Ale to se snad vytříbí," doufá pracovnice infocentra.

Už jste někde využili služby mobilního průvodce? HLASUJTE V ANKETĚ!

Bílovec získal na pořízení mobilního průvodce dotaci z rozpočtu Moravskoslezského kraje. V rámci programu Podpory turistických center město obdrželo necelých 65 tisíc korun, zbylých téměř padesát tisíc doplatilo z vlastních zdrojů.

Obliba roste

Podobná služba funguje skoro rok také třeba v Kopřivnici, kde ji provozuje turistická destinace Lašská brána Beskyd. Lukáš Filip, manažer destinace, potvrzuje, že si aplikace svou klientelu našla. Využívá ji spíše mladší generace. „Nyní je třeba rozšířit ji do povědomí dalších lidí. Je to otázka propagace, ale myslím, že do budoucna to bude mít vzestupnou tendenci," řekl Filip. Nyní evidují asi osm set stažení z různých zdrojů za měsíc.

„Ono se to mění, protože i vývoj telefonů jde dopředu. Veškeré propagační materiály a tabule, které vydáváme, mají ale informaci o tom, že si lze tyto informace do telefonu stáhnout. Nicméně až příští sezona ukáže, jak je to účinné," dodal na závěr Lukáš Filip.

Návštěvníci, jež na svých cestách mobilního průvodce využívají, jsou s ním většinou spokojeni. Pan Ladislav, který v létě navštívil štramberskou Trúbu, si tuto službu pochvaloval. „Ukázalo mi to všechno potřebné, trasu, zajímavosti i podrobnou mapu. Určitě budu průvodce využívat i na svých dalších výletech. Je to příjemná změna. Už s sebou nemusím nosit mapu, ale stačí mi mobilní telefon," podotkl nadšeně pan Ladislav.

SIMONA MIKŠOVÁ