Letošní rok je pro Moravu velmi významný. Už v pátek 5. července, si připomeneme 1150. výročí příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Mnohé obce, ale také dvě novojičínská města si tuto výraznou událost našich dějin připomenou vyvěšením moravské vlajky.

Většina obcí novojičínského okresu se do této akce, kterou organizuje Moravská národní obec, zapojí vůbec poprvé, někteří také proto, že o této iniciativě v dřívějších letech vůbec nevěděli. „Zapojili jsme se letos poprvé, zaregistrovali jsme to až v letošním roce," uvedla Marie Janečková, starostka obce Rybí.

Důvody, proč se jednotlivé obce do akce zapojily, jsou různé. „Zapojili jsme se, abychom podpořili Moravu," podotkla Petra Vojkůvková, starostka Kujav, a dodala, že dostali dopis, na jehož základě o vyvěšení vlajky rozhodli. O tom, že by ji v obci vyvěšovali také během dalších svátků, však v Kujavách neuvažují. „Zkusíme jenom tento první svátek a pak uvidíme," podotkla starostka. Poprvé vyvěsí moravskou vlajku také v Libhošti. „Na posledním zasedání zastupitelstvo vyvěšení vlajky schvalovalo," řekla Novojičínskému deníku Monika Kalíšková, administrativní pracovnice tamního obecního úřadu, s tím, že jim přišla nabídka, aby se obec zapojila. „A prvním nejbližším datem je výročí Cyrila a Metoděje," upřesnila Monika Kalíšková.

To v Trnávce pojali vyvěšení moravské vlajky trochu jinak. „Pokud nám ji poskytnou, tak ji v pátek vyvěsíme na naše webové stránky. Zatím ji nemáme k dispozici," sdělila včera dopoledne starostka obce Božena Londinová.

Vlajka bude viset i ve dvou novojičínských městech, prvním je Fulnek a druhým Frenštát pod Radhoštěm. „Také město Frenštát pod Radhoštěm se připojí k výzvě Moravské národní obce a vyvěsí dne 5. července moravskou vlajku na budově radnice," stojí na webových stránkách města.

Ve Vražném bude vlajka viset už podruhé. Tamní starosta Vladimír Nippert k tomu řekl: „Zapojujeme se podruhé, předtím jsem o tom nevěděl. Tehdy nás oslovili, popřemýšlel jsem o tom, a protože jsme na Moravě, tak proč bychom moravskou vlajku nevyvěsili… To je taková averze proti Praze." Vlajka bude ve Vražném vyvěšena ve čtvrtek odpoledne a bude tam vlát přes celý víkend.

„Tady nahoru to proniká poměrně pomalu. Otázka moravství je taková problematická, ale pravda je, že počasí v Čechách je jiné než na Moravě. Myslím, že ta iniciativa je správná, protože se vzdáleností od Prahy ubývá zájmu potenciálních poskytovatelů dotací. Podporuju snahu, aby se Morava zviditelnila," zamyslel se ještě Vladimír Nippert.

Moravskou vlajku vyvěsí také třeba v Hladkých Životicích, Bernarticích nad Odrou, Starém Jičíně, Mošnově, Bartošovicích či v Hostašovicích. (sim)