Na největší akci letošního roku, rekonstrukci staré budovy školy, se pomalu začínají připravovat v Mořkově. Se stavebními pracemi, které by měly trvat jednadevadesát dní, chtějí začít už 1. června.

„K této rekonstrukci jsme přistoupili hlavně z důvodu toho, že v září potřebujeme otevřít dvě první třídy a z kapacitních důvodů jsme již neměli dostatek místa v nových pavilonech školy," vysvětlila starostka Mořkova Ivana Váňová s tím, že se na tuto akci postupně chystají už téměř tři roky.

Budova původní mořkovské školy se tak zanedlouho dočká opravy střechy i celkové rekonstrukce vnitřních prostor. Kompletní práce zahrnou výměnu dlažeb, rekonstrukci elektriky i vzduchotechniky, sociálního zázemí v prvním patře, v jednotlivých místnostech instalují také nové podlahy či radiátory.

Tento objekt, respektive jeho přízemí, je v současné době dětem k dispozici pouze na výuku výtvarné a hudební výchovy a pro školní družinu. V měsíci červnu tak tyto prostory dočasně přestěhují do nových pavilonů školy. První patro staré školy není z havarijního důvodu přístupné. To by se ale mělo chystanou rekonstrukcí změnit.

Odborné učebny, knihovna i klubovna

„Tesařské, klempířské a pokrývačské práce začnou rovněž prvním červnovým dnem a budou ukončeny v polovině srpna," uvedla dále Ivana Váňová s tím, že opravu střechy pokryjí finančními prostředky z rozpočtu obce. Stavební práce naplánovali právě na období letních prázdnin tak, aby mohli prvňáčci do nového školního roku nastoupit do rekonstruovaných prostor, a to bezproblémově v řádném termínu 1. září.

„Budova školy musí být plně k dispozici žákům, kteří v září nastoupí do dvou prvních tříd a dětem, které navštěvují školní družinu. V prvním patře školy budou žákům k dispozici odborné učebny výtvarné a hudební výchovy," dodala starostka Mořkova s tím, že budou školáci moci využívat také služeb tamní knihovny.

V prvním patře chtějí totiž sloučit obecní a školní knihovnu v jednu, a tím zajistit malým i větším čtenářům kvalitnější nabídku. Ve stejném poschodí navíc vymezí prostor pro volnočasové aktivity dětí a pro klubovnu s čajovnou, kde se budou moci scházet zájmové skupiny všech věkových kategorií.

Už v průběhu března podepsala obec smlouvu o dílo s firmou JVAgro z Rožnova pod Radhoštěm, která provede tyto práce za částku zhruba 4,8 milionů korun. Obec v této záležitosti podala žádost o dotaci na Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, ale podle slov mořkovské starostky stále čekají na výsledné rozhodnutí.

„V případě, že bychom dotaci obdrželi, pokryla by náklady z pětaosmdesáti procent a zbývající část bychom dofinancovali z vlastních zdrojů. Pokud se stane, že nám dotace nebude přiznána, budeme muset vše zafinancovat sami," poznamenala Ivana Váňová.

Vedení obce ve spolupráci s ředitelkou Základní a mateřské školy Mořkov Yvonou Šindlerovou připravuje také žádost o navýšení počtu dětí ve školní družině. V nadcházejícím školním roce 2016/2017 chtějí ze současné nedostačující kapacity dvou tříd otevřít třídy tři. Její prostory by tak měly nově pojmout až osmdesát dětí. Aktuálně se jich v družině schází 55, s plánovaným otevřením dvou prvních tříd s 45 prvňáčky však očekávají ještě větší zájem.

Chtějí vyhovět všem rodičům

V minulých dnech zároveň připravili žádost na Moravskoslezský kraj, která se týká prodloužení působnosti předškolního oddělení mateřské školy v budově základní školy, a to až do roku 2019. Dosavadní povolení skončí škole k poslednímu srpnovému dni letošního roku.

„Tyto žádosti na Krajský úřad byly podány na základě získané informace od matrikářky obce paní Libuše Hegarové, která má k dispozici počty narozených dětí. Naším cílem je vyhovět, pokud možno, všem rodičům, aby mohli umístit své děti v předškolním a školním zařízení v místě bydliště," uzavřela mořkovská starostka.

Ivana Reková