Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Most u areálu Retexu by muselo vyměnit město

Fulnek - Lávka pro pěší u areálu firmy Retex ve Fulneku prý byla jednou z hlavních příčin toho, že se voda vylila z koryta Husího potoka a zalila areál. Město by ale případnou nápravu muselo hradit ze svého.

17.8.2009
SDÍLEJ:

Ucpaný most u areálu Retex ve Fulneku byl podle místních jednou z příčin, proč se vylila voda z Husího ptoka a zaplavila areál.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Při prudkém dešti počátkem letošního července se valila voda z polí nad Jerlochovicemi a zároveň se vylil Husí potok. Voda zaplavila asi patnáct obydlí a některé podnikatelské subjekty v Jerlochovicích, a také nedaleký areál Retexu ve Fulneku. Jerlochovičtí obyvatelé sepsali petici, ve které požaduj zejména úpravy Husího potoka, jenž touto Lokalitou protéká a vylil se z břehů.

S obdobnou žádostí se na město obrátil rovněž Miroslav Fiebrich, jednatel společnosti Formprojekt, která sídlí v areálu Retexu. Měli jsme pod vodou všechny budovy, ve kterých jsou stroje, zařízení, uskladněný materiál i výrobky. Zaplaveny byly rovněž prostory ostatních nájemců areálu,“ uvedl Fiebrich. Ten se domnívá, že za zatopení areálu může právě lávka u Retexu a náletové rostliny, které se nacházely v korytu potoka. „K zaplavení našeho areálu nemuselo dojít, pokud by v korytu nebo jeho těsné blízkosti nebylo velké množství náletových keřů a stromků, které se spolu s dalšími strženými věcmi zachytily na lávce. Tím došlo k vytvoření hráze,“ píše Fiebrich mimo jiné v dopise adresovaném městu Fulnek.

Podle Čestmíra Vlčka z Povodí Odry se průtok v Husím potoku při průtrži mračen 2. července dostal na úroveň mezi padesátiletou až stoletou vodou a byl srovnatelný se situaci v roce 1997. „Byly tudíž překonány kapacity koryt, které na takové extrémní vody nejsou dimenzovány, a bylo také zahlceno několik mostů,“ uvedl Vlček pro Deník.

Podle Vlčka se za povodní obecně se v tocích pohybuje hodně větví, listí či dalších předmětů nesených vodou. „Většina tohoto takzvaného pláví pochází zpravidla ze sousedních pozemků. Konkrétně v Jerlochovicích způsobil například velké problémy fóliovník, zachycený na zábradlí mostu za restaurací „U Brtníka“,“ sdělil Vlček a dodal, že rovněž bývá problematické chování lidí, kteří vlastní nemovitosti, zvláště zahrádky okolo toku a využívají řeku jako smetiště a kompost. „Ořezané větve či pokosenou trávu systematicky odkládají na břehy potoka či přímo do něj, snižují tak jeho kapacitu a za povodně řeka tímto materiálem ucpává mosty. Ve Fulneku se takové chování vyskytovalo ve větším měřítku a lidé byli průběžně na toto upozorňováni.,“ doplnil Vlček.

Zástupce Povodí Odry rovněž upozornil, že keře a stromy nelze z okolí vodního toku vymýtit, neboť k němu přirozeně patří a jsou také důsledně chráněny orgány ochrany přírody a krajiny. „Náš podnik, jako správce toku, průběžně odstraňuje stromy padlé či nakloněné do toku, což bylo prováděno i na Husím potoce,“ podotkl Vlček s tím, že Povodí momentálně úpravy Husího potka v Jerlochovicích a okolí nechystá, neboť ve správě organizace jsou místa, kde je situace mnohem horší.

Zástupci města se situací zabývají. Podle místostarosty Jaroslava Štekbauera by jedním z mnoha řešení mohla být i nová lávka, neboť vlastníkem lávky u Retexu je město. „Možná by pomohlo přestavět most do oblouku, tím by se průtok zvětšil. Ttakové řešení jsme tady s mostaři probírali, ale je to otázka peněz. A nevím, jestli je příčinou je jen most,“ vyjádřil se místostarosta, jehož čekalo jednání s kompetentními organizacemi a úřady ve věci protizáplavových opatření. „Je jisté, že všechno to ale bude o penězích,“ uzavřel Štekbauer.

Autor: Ivan Pavelek

17.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Vizualizace.
4

Nový Jičín se konečně dočká nových bytů

Vedoucí Studénka v derby přejela mladé Ďábly

Kdo se mu prozatím postavil do cesty, toho nemilosrdně smetl z cesty. Studénecký vagón nadále kráčí novou sezonou krajské ligy bez jediného zaváhání, když naposledy uspěl v derby v Novém Jičíně, kde tamní B tým porazil 7:1.  

Chystáte se ve středu ke svému lékaři? Nechoďte, bude zavřeno

Celkem 160 praktických lékařů pro dospělé ordinuje v okrese Ostrava. Pokud se ke svému praktikovi vydáte zítra (ve středu 18. října), budete mít smůlu. Bude mít zavřeno. Praktičtí lékaři totiž budou stávkovat.

Tatra brala s Bobry bod. Teď ji čeká v derby Nový Jičín

Druholigoví hokejisté Kopřivnice padli ve Valašském Meziříčí v prodloužení a už ve středu v 18 hodin hostí rozjetý Nový Jičín.  

Obránce kopřivnické Tatry Stříž: Na Švédsko i Francii budu rád vzpomínat

/ROZHOVOR/ Patnáct let. Tak dlouhou část kariéry strávil v zahraničí odchovanec Frýdku-Místku David Stříž, který před sezonou vyztužil defenzivu druholigové Kopřivnice. Zkušený zadák, kterému bude 8. listopadu 36 let, strávil sedm sezon ve druhé švédské lize, což následně trumfl osmiletým angažmá ve francouzském Štrasburku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení