Dosud mohli místní obyvatelé z letounu vidět pouze vrtuli, která tvoří pomník v Palačově. Na to, co potkalo posádku letadla i kde lze vidět motor, se Novojičínský deník zeptal Petra Bartošíka z historicko-vlastivědného sdružení Klubu přátel Suchdolu nad Odrou – sekce vojenské historie.

Na palačovském památníku je umístěna vrtule. Z jakého typu letadla tato vrtule je a jak se historie letounu váže zrovna k Palačovu?

V současné době je na pomníku v Palačově umístěna plastová replika vrtule, která nahradila tu původní z roku 1946. Původní vrtule byla bohužel na podzim roku 2007 neznámým vandalem uřezána a ukradena. Skončila doví kde. Zásluhou palačovských byla nahrazena dnešní replikou - vrtulové listy identické s vrtulí z německé stíhačky Messerschmitt Bf 109. Původní originální vrtule byla rovněž z německého stroje, nikoliv však z Bf 109 jak bývalo dříve často mylně uváděno.

Vlastní pomník byl vybudován občany Palačova a slavnostně odhalen v neděli 9. června 1946 za hojné účastní lidí z širokého okolí. Byl vybudován na místě původně pohřbených těl 4 amerických letců, kteří dne 17.12.1944 zahynuli nedaleko v troskách svého bombardéru B-24J Liberator přezdívaného „Flying Finger“ (Létající prst). Základem pomníku se stal pískovcový kámen přivezený z Hůrky nad Janovicemi. Do něj byl zasazen železný kříž a vrtule z letadla, obvod pomníku lemuje železný řetěz.

Ostatky už tam tedy nejsou…

Těla amerických letců byla exhumována příslušníky armády USA v září 1946 a byla převezena na americký hřbitov u St.Avold ve Francii. Zajímavostí je, že na původní pamětní deska se jmény padlých letců z posádky palačovského bombardéru byla až do roku 1991 nesprávně uváděna jména amerických letců, kteří ve stejný den zahynuli v troskách jiného Liberatoru nedaleko obce Kozlov. Na pravou míru vše uvedl až Lawrenc M. Eidsmore – přední střelec palačovského bombardéru, kterému tehdy zachránilo život padákové hedvábí, a který se po „sametové revoluci“ přijel podívat na místo kde tehdy zahynuli jeho kamarádi, a kde se on sám s velkým štěstím takříkajíc „po druhé narodil“. U příležitosti 50. výročí této letecké tragédie v roce 1994 na místě odhalil novou pamětní desku se jmény svých druhů.

Prý se Vám podařilo najít také motor tohoto letadla.

Jeden z motorů palačovského bombardéru byl „znovuobjeven“ na jaře 2011 členy Klubu přátel Suchdolu – sekce vojenské historie. Jedná se o americký letecký motor Pratt & Whitney R-1830-43A, jehož takto zachovalé torzo je svého druhu jediné na Moravě snad i v ČR. Jde o vzácný letecký exponát, pro Novojičínsko o to cennější, že je od 2. světové války pevně historicky spjat s místním regionem a s osudy zdejších lidí.

Kde bude motor umístěn? Mohou si někde návštěvníci prohlédnout i jiné pozůstatky letounů a vůbec válečného období?

Exponát je součástí letecké expozice Muzea městyse Suchdol n.O. věnované letecké bitvě 17.12.1944 a dalších leteckých střetnutí, která se odehrála během 2. světové války na moravskoslezském nebi. V této na severní Moravě a Slezsku zcela ojedinělé expozici je možno zhlédnout fragmenty více jak 20 letadel včetně nalezených osobních věcí letců. Restaurovaný palačovský motor bude veřejnosti vystaven poprvé. Více informací k muzeu i jeho exponátům lze získat na internetových stránkách www.leteckemuzeum.eu