Když se v Kopřivnici řekne Motýlek, většině Kopřivničanů, až na pár výjimek, se jako první vybaví přehlídka dovedností handicapovaných dětí a mladých lidí. Motýlek, který se letos uskutečnil již po patnácté, se ve městě nadobro zabydlel a právem bývá považován za jednu z nejhezčích a nejsmysluplnějších akcí podzimu.

Letošnímu ročníku, nesoucímu se v námořnickém duchu, se nevyhnula jak milá, tak nemilá překvapení. Důvodem k radosti všech, kteří tuto akci pořádají, byla skutečnost, že prostory kopřivnického kulturního domu obývaly v pátek 4. a sobotu 5. listopadu víc jak tři stovky handicapovaných dětí a mladých lidí. Ti se do Kopřivnice sjeli nejen z nejrůznějších koutů naší země, ale také ze zahraničí. „Na letošního Motýlka dorazila všechna zahraniční zařízení, která účast přislíbila. Máme tady tedy jak děti ze Slovenska, tak z Polska a také z Francie,“ uvedla Dagmar Jančálková, ředitelka Základní a mateřské školy Motýlek, která přehlídku pořádá. „Myslím si, že letošní ročník je díky tomu tím, který bude mít dosud největší zahraniční účast v historii,“ dodala Jančálková vzápětí.

Radostná překvapení však hned v úvodu vystřídala jedna smutná zpráva. I když se vedení kopřivnického dětského centra snažilo, aby ani na letošním ročníku nechyběl Petr Sívek, jenž je s přehlídkou od počátku velmi úzce spjatý, nakonec vyšla jeho snaha vniveč. „Ačkoliv se Péťa měl stát kapitánem dnešní lodi a přehlídku měl zahájit básní Motýlek, musím vám s lítostí oznámit, že tomu tak kvůli jeho nemoci nebude,“ oznámil všem přítomným v sále moderátor. Pořadatelé přehlídky vyřešili komplikaci nápaditě a básnička o těžkém osudu handicapovaných lidí nakonec přeci jenzazněla. „Bylo moc hezké, že pořadatelé vymysleli promítání záznamu Petrovy básničky na plátně. Bez ní by to totiž nějak nebyl Motýlek,“ nechala se slyšet jedna z pravidelných návštěvnic.

Přehlídka nabídla mnohé. Největší ohlasy sklízela, stejně jako v minulých letech, taneční vystoupení dětí. Většina z nich se nesla v daném námořnickém stylu. Přestože je kopřivnické publikum na výkony handicapovaných dětí zvyklé, i letos se našla vystoupení, která mnohým „vyrazila dech“. „Jsem nadšená a dojatá tak nějak celkově, ale nejvíc asi z tanečního čísla neslyšících dětí. To, co s nimi jejich paní učitelka dokázala, je obdivuhodné,“ sdělila své zážitky z letošního Motýlka mladá divačka.