Podle informací Českého meteorologického ústavu dosahovala včerejší ranní teplota na stanici v Mošnově minus třiadvacet stupňů Celsia. A v takovém mraze, který svírá zemi v posledních dnech, přežívají lidé bez přístřeší. Naštěstí mají otevřené dveře v azylových domech, kde naleznou vyhřátý pokoj a někde dokonce i teplé jídlo.

To je případ Kopřivnice, která má dokonce svůj vlastní zimní krizový plán. Co to znamená? Po jeho vyhlášení se zvedá ve zdejším azylovém domě kapacita noclehárny z deseti lůžek na patnáct. „Dostanou tady kávu, chleba, polévku a mají to zdarma,“ sdělila Deníku jedna ze sociálních pracovnic Střediska sociálních služeb města Kopřivnice. Zimní krizový plán je určen pro osoby bez přístřeší, má je před extrémními klimatickými podmínkami uchránit. Za extrémní se v tomto případě považuje, když tři dny po sobě klesnou teploty pod minus patnáct, nebo je li předem ohlášen prudký pokles teploty, či velmi silný mráz.

Shovívavost a tolerance

I když je v současné době v kopřivnické noclehárně na ulici Horní kapacita přes dvacet míst, všechny se zdaleka nezaplní. „Kapacita úplně využita není, teď jsme měli například sedm klientů,“ přiznala ve středu 27. ledna pracovnice azylového domu.

Obdobná situace, co se týče neobsazenosti, je také na ubytovně ve Frenštátě pod Radhoštěm. „Kapacitu v noclehárně máme dvě lůžka a stoprocentně využita není,“ konstatovala vedoucí azylové ubytovny Zdeňka Chovancová. Ta přiznala, že i přes jasné daná pravidla, v těchto mrazivých dnech občas přimhouří oko. V praxi to znamená, že lehce ovíněné zákazníky, kteří musejí za přespání zaplatit sedmdesát šest korun, zpátky na mráz nevyhodí. „Nesmí to být ovšem přes neúnosnou mez,“ zdůraznila Zdeňka Chovancová. V teple ubytovny si mohou tito lidé uvařit něco teplého k jídlu, k dispozici jim je i místnost s televizí.

O noclehárnu v azylovém domě, který provozuje humanitární organizce ADRA, přišli bezdomovci v Novém Jičíně. „Noclehárnu nemáme od února 2009, udělali jsme z ní šestilůžkový pokoj,“ řekla vedoucí Naďa Kadrnožková a dodala: „Kapacitu lůžek v obou azylových domech (v Novém Jičíně a Hostašovicích – pozn. red.) máme padesát sedm lůžek a jsou všechny obsazené.“ Ovšem, neznamená to, že v Novém Jičíně mají lidé bez střechy nad hlavou smůlu. „Samozřejmě, že když jsou teď ty mrazy a někdo přijde, tak ho nevyhodíme,“ podotkla Kadrnožková. Velkým překvapením zůstává, že i když okres bičují teploty hluboko bod bodem mrazu, i zde se zájemci o přenocování do „azyláku“ nehrnou. Ovšem, stejně jako v Kopřivnici nebo ve Frenštátě, také v Novém Jičíně nepohrdnou oblečením, které ubytovny zdarma nabízejí.