Zatímco jindy v tomto období praskají noclehárny a azylové domy na území našeho okresu ve švech, letos jejich pracovníci hlásí klid a provoz podobný jarním nebo podzimním měsícům. Novojičínský deník zajímalo, zda se alespoň posledních pár mrazivých dní projevilo a lidí bez přístřeší v „azylácích" a noclehárnách přibylo.

„V současné době k nám dochází na přespání osm nebo devět uživatelů. Kapacita zařízení je přitom patnáct osob, takže plno nemáme," odpověděla na otázku Deníku sociální pracovnice kopřivnického azylového domu Radmila Gliwitzky a pokračovala: „Ani to, že by bylo nějak poznat, že je teď venku větší zima, se říct nedá. V průběhu roku máme podobný počet klientů."

Teď bezdomovci potom senioři

Podobnu situaci hlásí také Odry. V tamní Hranické ulici by měl vyrůst denní stacionář pro seniory. Dříve, než začnou stavební práce, však objekt mohou využívat tamní bezdomovci k nouzovému přespání. „Využívají toho, i když zatím jenom pár. Nyní tam máme ubytované tři muže, dva z nich předtím pobývali u Odry a jeden na takzvaném Hrádečku," potvrdil zájem o přespání v teple ředitel oderské Charity Petr Kučerka. Posléze popsal, jak to v budově vypadá: „Je to zařízené poskrovnu, ale lidé bez domova tam mají postele, židle i sociální zařízení. Mohou si tam uvařit čaj nebo kafe." Zároveň si pochvaloval, že zatím tato služba funguje bez problémů. „Musím je pochválit," dodal na závěr.

Počet klientů v azylových domech a noclehárnách podle zkušeností pracovníků neovlivňují jen teploty, ale také vyplácení sociálních dávek. „Pokud klienti dostanou peníze, stává se, že dávají přednost nákupu alkoholu a omamných látek před spaním, bohužel," prozradila kopřivnická sociální pracovnice.

Zatím jediným místem, kde je situace s bezdomovci opačná, je Frenštát pod Radhoštěm. Tam mají plno. „V současnosti je azylový dům, tedy i noclehárna, plná. Máme dvě desítky klientů," potvrdil informaci vedoucí frenštátské azylové ubytovny Miroslav Vavřík a dodal: „Protože jsme s podobnou situací počítali, na přelomu roku jsme se rozhodli přidat do noclehárny jedno lůžko navíc a zřídit mobilní místnost u azylového domu Na Nivách. Tam máme připravených dvanáct matrací, včetně přikrývek, a lidé tam mohou dostat teplý čaj."

Ačkoliv teploty v uplynulých dnech spadly, v žádném místě Novojičínska zatím nebyl vyhlášen mimořádný stav. Na ten mají města právo v případě, že se denní teploty budou tři dny po sobě pohybovat pod mínus patnácti stupni.