Zatímco na Valašskomeziříčsku se lidé bojí, že by je něco podobného jako Vrbětice mohlo postihnout také, obyvatelé obcí v okolí Hostašovic nepodléhají panice. Spíše se o sklad jen více zajímají.

„Bydlím asi pět set metrů od plotu muničáku, kousek dál je areál velké chemičky. Nedovedu si představit, co by nastalo, kdyby v muničním skladu došlo k výbuchu podobnému jako ve Vrběticích," vyjádřil se například Eduard Místecký z Byniny.

Podle něj se mezi lidmi šíří dohady o tom, jaká munice je tam uložena. „Někteří hovoří dokonce o raketách s jadernými hlavicemi či o skladování vyhořelého jaderného paliva," poznamenal Eduard Místecký.

Armáda: Obavy jsou zbytečné

Armáda, které muniční sklad v Hostašovicích patří, ale tvrdí, že obavy a strach jsou zbytečné. Podle vedoucí oddělení komunikace s veřejností Generálního štábu Armády české republiky Jany Růžičkové armáda skladuje pouze způsobilou a bezvadnou munici, jež neustále prochází přísným sledováním jakostního stavu.

Například takzvané iniciátory nikdy nesmí být skladovány společně s trhavinou. „Dále musí být respektováno maximálně povolené množství čisté hmotnosti výbušnin v munici na jeden objekt s ohledem na zachování vnitřní i vnější bezpečnosti ve vztahu ke vzdálenostem nejbližších civilních obydlí, komunikací a shromažďovacích míst. Co se týká vnitřní bezpečnosti, munice musí být skladována tak, aby v případě výbuchu nedošlo k přenosu detonace na další objekty," uvedla pro Deník Jana Růžičková. „Ve skladě v Hostašovicích je uskladněna zejména pěchotní a dělostřelecká munice," dodala Jana Růžičková.

Uklidňující slova sdělil Deníku také starosta Hostašovic Zdeněk Kelnar. „Byli jsme představiteli armády upozorněni, že v Hostašovicích panují jiná pravidla, než tomu bylo doposud ve Vrběticích. Celý areál je plně pod kontrolou armády a je nepřetržitě střežen. Navíc pro armádu platí v tomto směru mnohem přísnější zákonné normy, než je tomu v civilním sektoru," řekl Zdeněk Kelnar.

Lidé jsou zvyklí

V sousedních Hodslavicích podle tamní starostky Pavly Adamcové není o nějakých obavách slyšet. „Myslím, že tady jsou lidi zvyklí. Kdysi byl i sklad ve vojenském areálu v Bludovicích, takže lidi jsou asi zvyklí, že jsou něčím takovým obložení," uvedla Pavla Adamcová. Podobně se vyjádřil také Michal Máček z osadního výboru v Bludovicích, místní části Nového Jičína, které jsou rovněž nedaleko Hostašovic. „Vím, že to je teď kvůli tomu výbuchu nějaké takové vzrušené, ale u nás se o tom moc nemluví," sdělil Michal Máček.

Kromě Hostašovických by v případě podobné katastrofy, jaká se stala ve Vrběticích, byli asi nejvíce ohroženi v nedalekém Straníku, místní části Nového Jičína. „Když jsem se díval na mapu, tak ta vzdálenost naší obce je zhruba stejná jako ve Vrběticích. „Tady už se řadu let baví lidi o tom, že kdyby to tam bouchlo, co by se asi dělo. Ale myslím si, že nic. Lidi tady to možná sledují pozorněji než ti, kteří bydlí jinde, ale o nějakých obavách jsem neslyšel," řekl Čestmír Pavlík, předseda osadního výboru ve Straníku.