„Ten policistům předal 269 kusů zkorodovaného střeliva ráže 7,62 mm, které nalezl na půdě rodinného domu v Albrechtičkách,“ sdělil mluvčí novojičínských policistů Zbyněk Tomšík. Donesené náboje si ihned převzal pyrotechnik, jenž se postaral o jejich bezpečnou likvidaci.

V souvislosti s tímto případem policisté apelují na občany, aby s žádným nebezpečným materiálem nemanipulovali a raději vše ohlásili strážcům zákona. „Policisté na Novojičínsku často řeší případy týkající se náhodných nálezů podezřelých předmětů, staré munice nebo výbušnin. Občas bohužel může docházet k tomu, že lidé při neopatrné manipulaci s výbušninami utrpí smrtelná zranění nebo těžká zranění s trvalými následky,“ varuje Tomšík.

Policisté proto radí, aby lidé nepodceňovali staré a značně zrezivělé střelivo nebo zbraně. „Korozí může dojít k narušení systému pojistek a k výbuchu potom stačí v extrémním případě i nepatrný otřes, způsobený dotykem lidské ruky,“ zdůraznil tiskový mluvčí a dodal: „Prostor nálezu je třeba ihned uzavřít před vstupem nepovolaných osob, zejména dětí.“ Poté by měli být na místo, prostřednictvím tísňové linky 158, přivoláni příslušníci Policie ČR.

Z policejních statistik vyplývá, že k nálezům výbušnin dochází nejčastěji na jaře a na podzim. Pokud se trhavina nalézá na poli, v neobydlených oblastech, kde nehrozí zranění osob či škody na majetku, pyrotechnik přistoupí k její likvidaci na místě. Častěji je však policisty převezena na bezpečnější místo, kde je posléze zničena.

Až do 31. července mohou lidé dobrovolně nelegálně držené zbraně odevzdat, případně legalizovat. Umožňuje to novela zákona o zbraních. Zájemci z okresu se mohou obrátit na Územní odbor vnější služby Policie ČR v Novém Jičíne na ulici Svatopluka Čecha. Podobná akce se pro držitele zbraní uskutečnila již v roce 2003.