Krajská policejní mluvčí Daniela Vlčková sdělila, že muži je kladeno za vinu, že nejméně od prosince 2018 do června 2022 měl prostřednictvím internetu zpřístupnit k volnému šíření téměř sedm tisíc souborů, které obsahovaly chráněná audiovizuální díla.

Policejní mluvčí upozornila, že obvinění muže předcházelo rozsáhlé několikaměsíční prověřování novojičínských kriminalistů vedené na základě podaného trestního oznámení jedné z poškozených společností.

K vánoční výzdobě domu v Ženklavě v roce 2022 přibyl betlém.
Po roční přestávce dům v Ženklavě opět září do dáli. Přibyl i betlém

„Výsledkem této mravenčí práce bylo zjištění, že více než desítkám poškozených, majitelům autorských práv, kteří se k trestnímu řízení následně připojili, vznikla škoda v celkové výši téměř pětadvacet milionů korun. Provize, která byla obviněnému muži za poskytnutí děl k veřejnému stažení vyplacena, činila necelých čtyřicet tisíc korun. Policistům muž uvedl, že filmy a hudbu nejprve stahoval pouze pro svou potřebu, teprve později je ukládal na úložiště přístupná široké veřejnosti. Že by tím mohl poškozovat cizí majetková práva, si zprvu neuvědomoval, později dospěl k přesvědčení, že je takové jednání víceméně tolerováno,“ uvedla Daniela Vlčková.

Policejní mluvčí doplnila, že vzhledem k množství zpřístupněných děl mu v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na osm let. „V této souvislosti je na místě připomenout, že nejen hmotné statky, ale také výtvory duševní činnosti mají své vlastníky. Opomenutí či bagatelizování této skutečnosti, jako ve výše uvedeném případě, může přinést značné problémy například v podobě trestního stíhání,“ dodala Daniela Vlčková.