Pěkné sobotní počasí přilákalo do muzea mnoho lidí. Zejména před stánkem s uzeninami byla téměř pořád fronta, na nedostatek práce si nemohl stěžovat ani řezník Jan Mička, jenž má v Trojanovicích výrobnu, a jeho pomocník. Nedaleko kotle, ve kterém se vařil ovar či tlačenka, visely dvě půlky prasete. Jak Mička prozradil, všechno měli dopředu přichystané.

„Kdyby Evropská unie nebyla taková jaká je, tak střelím prase a mohla být estráda se vším všudy. Jenže zákon to na veřejnosti zakazuje,“ posteskl si Mička, jenž loni dělal s dalšími pomocníky také ukázky, jak se tlačí jitrnice a podobně. „Jenže letos nejsou lidi, většina je nemocných,“ vysvětlil.

Absence výroby jitrnic a dalších výrobků, však nijak nevadila návštěvníkům, kterých přišlo požehnaně, což si pochvaloval vedoucí Muzea Fojtství Ondřej Šálek. „Naší snahou je tento prostor zpřístupnit místním lidem i těm, kteří Kopřivnici navštíví,“ nastínil Šálek důvody, proč se po loňské premiéře letos rozhodli zabíjačku opakovat.

„Ta zabíjačka je v roce v podstatě první akcí, která ten areál oživí. Činností muzea přece nemusí být pouze expozice,“ pokračoval Šálek a zároveň připomněl, že ti, kteří v sobotu přišli, měli možnost zdarma nahlédnout do expozice kočárů, která je největším tahákem muzea. „Ti lidi si to mezi sebou řeknou a přijdou znovu. A při takové akci sem přijde mnoho lidí, kteří by sem možná jinak ani nepřišli,“ domnívá se Šálek.

Zabíjačkou by aktivity muzea neměly končit. Šálek zatím nechce být konkrétní, ale další akce na nádvoří by se měla týkat klasických řemesel. Navíc již nyní má Muzeum Fojtství kontakty na několik harmonikářů v kraji, kteří by měli každou takovou akci zpestřit. „Jsou to harmonikáři z celého kraje, kteří by se tady mohli střídat, a věřím, že i za nimi přijdou lidé. A muzeum je přece od toho, aby do něj lidé přišli,“ uzavřel Šálek.