Nese název Ivančena a Zkušenost totality a její slavnostní vernisáž se v kopřivnickém muzeu uskuteční včera v 17 hodin.

„Naše výstava, kterou jsme připravili společně se skauty, si rozhodně neklade za cíl vyprávět celý příběh Ivančeny se všemi jeho zákruty a zápletkami, jak jej prožívala sama mohyla i lidé okolo ní. Spíše se pokoušíme přiblížit trochu z atmosféry, kterou okolo sebe za mnoho let své existence vytvořila," vysvětlil Pavel Dvořák, vedoucí a kurátor Lašského muzea.

Kamenná mohyla se začala stavět v roce 1946 na památku pěti skautů, jež nacisté popravili za odbojovou činnost na konci války v polském Těšíně. Dnes toto pietní místo nejen připomíná tuto smutnou událost, ale stalo se také symbolem boje za svobodu a odporu proti totalitnímu režimu a nyní je i místem pro setkávání se skautů, trampů a dalších turistů, jež míří k vrcholu Moravskoslezských Beskyd, Lysé hoře.

Návštěvníci se tak budou moci na výstavě mimo jiné seznámit také s osudy několika skautských osobností, do jejichž života vstoupil jeden z totalitních režimů, nebude však chybět ani připomínka rekonstrukce mohyly z letošního roku.

KAMÍNKY S SEBOU

Expozici si budou moci zájemci prohlédnout až do 5. února příštího roku.

„Až k nám půjdete, vezměte si s sebou malý, vámi nazdobený kamínek. My je pak po skončení výstavy všechny odneseme přímo na Ivančenu," doplnil na závěr vedoucí Lašského muzea.