Otevírací doba dvakrát do týdne, poslední prohlídka o půl čtvrté. Takto neuspokojivě funguje městské muzeum v Bílovci, které již několik desítek let čeká na modernizaci. „Člověk, který tam už jednou byl, nemá důvod se vracet. Bez nabídky není poptávka, to je jasné,“ potvrdila starostka města Sylva Kováčiková. Důvody rekonstrukce objektu jsou tedy jasné. Zastaralá, nevyhovující prezentace výstavy, v podstatě nedostupná doba prohlídek, katastrofální stav objektu. „Teď, když organizujeme expozice, jsou přístupné jen dva malé prostory, takže pokud přijde větší skupina návštěvníků a hovoří k nim odborník, první polovina stojí v místnosti a druhá ve vestibulu,“ připouští Kováčiková. Bezútěšný stav prostor muzea by mohlo vyřešit zpřístupnění některých místností, včetně půdy, která by sloužila příležitostným vernisážím.

Současnou fádní expozici by měla oživit expozice nová, věnovaná historii bíloveckého zámku a sbírce knoflíků. „Plánujeme šestidenní otevírací dobu a informační centrum, včetně veřejně přístupného internetu. Bude tam hodně audiovizuální techniky, která by měla zpopularizovat výstavní plochy. V dnešní době potřebujeme představit i něco víc, než zaprášené vitríny a staré knihy. Bude to tak daleko atraktivnější pro mladé,“ informovala starostka. Je dost možné, že ani sklepní prostory neuniknou zpřístupnění.

Revitalizace objektu a doplnění o nové výstavní prvky, společně s technikou, bude v konečném výsledku dosahovat částky dvaceti milionů korun. Z toho třináct milionů je určeno na rekonstrukci budovy a zbylých sedm na novou expozici. Právě oněch sedm milionů korun přišlo na přetřes při úterním zasedání zastupitelstva Bílovce. Kováčiková musela vysvětlit, jak k onomu číslu došla a co všechno tato nemalá suma obsahuje. Město samozřejmě požádalo o dotaci, která významně dopomůže ke zdárné realizaci přestaveb. „Pokud se nám však dotaci získat nepodaří, provedeme některé opravy na vlastní náklady. Nebude to celková rekonstrukce, ale opravíme to, co už v žádném případě počkat nemůže. Například nedávno jsme museli nouzově řešit problém se střechou, přes kterou zatékalo,“ uvedla Kováčiková. (vru)