Opatření spojené s onemocnění Covid-19 se dotkly všech kulturních a společenských organizací a muzea nejsou výjimkou. V CETRAT, příborské pobočce Muzea Novojičínska, se ani přesto aktivita nezastavila. Vedoucí pobočky Václav Michalička pro Deník uvedl, že čas využívají k inventarizaci sbírek, ale v rámci muzejní prezentace opět naplno pokračují v projektu Muzeum z domova.

Svatomartinská husa. Ilustrační foto.
Ukažte Deníku své husy! Podpořte místní restauraci, nebo pošlete svou domácí

„Jedná se o řadu příspěvků, které představují výstupy z našich muzejních aktivit. Učíme se naplno využívat virtuální prostor. Během druhého uzavření jsme na našem YouTube kanálu zveřejnili nová videa zaměřená například na tradiční zpracování lnu a suchopýru. A už máme roztočeno několik dalších - mimo jiné i o té ostřici. Také prostřednictvím YouTube budeme prezentovat současnou výstavu příborských krajkářek Rok v krajce,“ upřesnil Václav Michalička.

Pracovníky příborské pobočky zaujala možnost připravovat takzvané podcasty. Ty budou vycházet z projektů, které příborská muzejní pobočka již dříve uskutečnila. „Je to pro nás úplně něco nového, ale je to výzva. První podcast už jsme zveřejnili. Je zaměřený na naše oblíbené téma, a to na zpracování kopřivového vlákna v kontextu lidové slovesnosti,“ sdělil Václav Michalička. Téměř půlhodinové vyprávění pracovníků muzea Petry Vidomusové, Adély Richterové a Václava Michaličky je nejen zábavné, ale také zajímavé.

Poslední letošní opadané švestky přilákaly k hostině také motýly. Novojičínsko, listopad 2020.
Podívejte se, motýli na Novojičínsku dorazili sát opojné kvasící švestky

CETRAT chystá další podcasty, které již jsou ve fázi realizace. Budou zaměřené na len, fušky v Tatře a pro adventní čas to bude téma historických betlémů.

Uzavření muzea pracovníci využívají k intenzivní práci na připravované stále expozici Zaniklý svět rukodělné výroby. „Pro tuto expozici musíme provést řadu experimentů a rekonstrukcí, takže jsme v pilné práci. Například v minulých dnech jsme zhotovovali kroucený provazec z ostřice. Těmito provazci se v našem regionu v minulosti vyplňovaly spáry roubených domů,“ vysvětlil Václav Michalička.
Centrum tradičních technologií podle jeho vedoucího nezapomíná ani na historický kontext příborské pobočky muzea, a tak na webových stránkách připravuje rubriku nazvanou Krajinské muzeum v Příboře.

„Tam budeme prezentovat cenné a zajímavé sbírkové předměty pocházející z původního Krajinského muzea v Příboře,“ nastínil Václav Michalička. Kvůli vládním opatřením muzeum muselo ukončit kontaktní přednášky Příborské muzejní školy pro seniory, kterou pořádá každý podzim.

„Ale školu jsme nezrušili a pokračujeme online přednáškami pro přihlášené ve stejném čase. Měli jsme trochu strach, zda to bude fungovat, ale dopadlo to dobře a máme velice kladné ohlasy z řad našich studentů – seniorů. Máme také štěstí na zájem médií a tak teď připravujeme ukázky výrobních postupů papučí zhotovovaných pletením na formě pro pořad ČT s názvem Co naše babičky uměly a my jsme zapomněli,“ uzavřel Václav Michalička.

Záběry z natáčení krimiseriálu Stíny v mlze, který natáčí režisér Radim Špaček na Ostravsku a v Beskydech.
Špalková i Hanuš v nové krimi sérii z Ostravska. Uvidíte dětský gang i motorkáře