Tuto metodu do svého léčebného portfolia zařadila novojičínská nemocnice a už nyní zde její výsledky pochvalují.

„V Nemocnici Nový Jičín jsme tuto techniku zařadili do programu pro pacienty na dětském oddělení a výsledky jsou výborné. Hudba skutečně vyvolává pozitivní změny, a to nejen v oblasti tělesné, ale především duševní a emoční. Hudba je prostředkem relaxace i komunikace, pomáhá uvolnit se i začlenit do kolektivu, nabízí nové zážitky a vyvolává pozitivní pocity,“ uvedla Ivona Mikulenková, vrchní sestra dětského a novorozeneckého oddělení Nemocnice Nový Jičín, s tím, že absolventi muzikoterapie jsou obvykle také otevřenější spolupráci s terapeuty, což dále zvyšuje jejich šance na uzdravení.

Muzikoterapie je léčebná metoda, která využívá hudbu a zvuky jako terapeutický prostředek. „Nejčastěji se při ní používají speciální nástroje typu šamanských bubínků, tibetských mís, zvonečků, ale i jiné,“ upřesnila Radka Miloševská, mluvčí společnosti Agel, provozující Nemocnici Nový Jičín.

Zdejší muzikoterapie probíhá v nepravidelných intervalech pod dohledem muzikoterapeutky Pavly Musilové. „Ta jako dobrovolník aktuálně provozuje hudební terapii s jednou z dlouhodobých pacientek dětského oddělení,“ vysvětlila dále mluvčí nemocnice a dodala, že v budoucnu by zdravotníci rádi nabídli tento druh léčby i dalším dětem na oddělení.

„Ohlasy jsou totiž velmi pozitivní,“ poznamenala mluvčí.

O účinnosti hudební terapie je přesvědčena i vrchní sestra Mikulenková, která jasné pokroky vidí u zmíněné malé pacientky.

„I přes poměrně vážný zdravotní stav a sníženou vnímavost evidujeme u naší dětské pacientky jasně pozitivní odezvu, která je důkazem toho, že muzikoterapie má smysl,“ potvrdila na závěr Ivona Mikulenková.