Velmi nebezpečná je podle myslivců část dálnice D 47 v katastrálním území Ostravy – v úseku od Svinova, Přemyšova, části Polanky nad Odrou Janová a Klimkovic. Dálnice tam totiž přeťala migrační cesty divokých zvířat, hrozí proto, že se střetnou s jedoucími automobily.

Na migrační stezky upozorňovali myslivci prý už před deseti lety. „Projektanti a investor na naše požadavky, aby byla dálnice oplocena a aby tam vznikly další ochranné prvky pro přechod zvěře, nereagovali,“ tvrdí předseda Českomoravské myslivecké jednoty v Ostravě Bedřich Krčmář s tím, že na problém poukazovali v následujících letech různými způsoby ještě několikrát.

Podle mysliveckého sdružení by se měla dálnice v některých úsecích v celkové délce zhruba dva a půl kilometru oplotit co nejdříve. Zvěř migruje zejména v období páření, při změně vegetačního období, při cestě za potravou či plašení lidmi. „Může se stát, že v zimním období, kdy se spárkatá zvěř sdružuje do tlup, bude přes dálnici ve vyjmenovaných úsecích přecházet najednou třicet i více kusů,“ upozorňuje myslivecký hospodář Mysliveckého spolku Poodří Štěpán Neuwitrh. Oplocení by podle odhadů myslivců přišlo na šest set tisíc korun. „V dalším kroku ale požadujeme vybudování přechodu nad dálnicí v takové podobě, kterou zvěř bude akceptovat,“ dodal Neuwirth.

Vyjádřením myslivců byli dnes zástupci Ředitelství silnic a dálnic překvapení. „Nás to zaskočilo, myslivecké sdružení totiž bylo účastníkem při posouzení vlivu na životní prostředí EIA a veškeré jejich požadavky, například na vybudování nadchodů pro zvířata, byly zapracovány do projektu. Z jejich strany ale nepadl žádný požadavek na oplocení,“ uvedla tisková mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková s tím, že procházeli i korespondenci, a ani tam nenašli žádnou připomínku mysliveckého sdružení k nutnosti oplocení. „Pokud se na nás oficiálně obrátí, projektový tým je jim k dispozici a můžeme jednat i o dalších opatřeních. Samozřejmě bychom ale museli požádat o dofinancování stavby,“ vysvětlila Vápeníková.