VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Myslivcům dělají starost i nezodpovědní pejskaři

Novojičínsko - I přes současné arktické počasí není největším nepřítelem zvěře ani mráz, ani sníh, ale lidská bezohlednost. Tvrdí to myslivci, jejichž denním chlebem je momentálně mimo jiné doplňování čerstvého sena do krmelců.

24.2.2011
SDÍLEJ:

I přes současné arktické počasí není největším nepřítelem zvěře ani mráz, ani sníh, ale lidská bezohlednost. Tvrdí to myslivci, jejichž denním chlebem je momentálně mimo jiné doplňování čerstvého sena do krmelců.Foto: Archiv/Deník

Dlouho přetrvávající sněhová pokrývka se promítá do plachosti zvířat. Ta se snižuje a zvěř vyráží za potravou do níže položených míst, až k lidským obydlím. Přikrmování je proto více než nutností. „Je to i morální povinnost. Navíc diky likvidaci živočišné výroby na venkově je krmiv dostatek, i když jejich cena stoupá, a to značně zatěžuje rozpočty mysliveckých sdružení,“ sdělil tiskový mluvčí Jiří Šilha z Českomoravské myslivecké jednoty (ČMJ).

Kromě sena se tak do krmelců, podle průběhu počasí, přidává i přiměřené množství jadrných krmiv a kukuřičná a jetelová siláž. Jak nimrodi připomínají, je důležité přikrmovat faunu stále stejným krmivem, neboť především srnci a jeleni, tedy spárkatá zvěř patří mezi přežvýkavce, a ti vyžadují stálost a pravidelnost stravy.

Navíc zvěř potřebuje klid, a to především na konci zimy, kdy ztratila mnoho ze svých tukových zásob. Ne vždy se to však daří. „Největším nepřítelem je lidská bezohlednost. Problémy v honitbách způsobují zdivočelí motorkáři a čtyřkolkáři, kteří nejenom že devastují pozemky vlastníků pozemků a způsobují nemalé škody na lesních i polních kulturách, ale porušují i několik zákonů. Pro divoké jízdy často vyhledávají i mokřiny, které jsou pro přírodu cenné výskytem vzácných druhů rostlin a živočichů,“ stěžuje si Šilha a dodává: „Nejeden myslivec se při konfliktu s motorkáři setkal s agresivním chováním.“ V příměstských oblastech myslivcům nervy drásají pejskaři, jež své čtyřnohé miláčky nechají volně pobíhat v lesích. Přitom to zákon zakazuje. „Zvěř instinktivně vykonává v zimě minimum pohybu. Pokud pes vyplaší srnčí zvěř, ta před ním uniká. Slabší nebo často rušené kusy zvěře se pak nedokáží vyrovnat s takovým výdejem energie a následně hynou na celkové vysílení nebo na záněty dýchacího ústrojí,“ vysvětluje mluvčí ČMJ. Někteří majitelé psů se však pouštějí i do takzvaného „motorizovaného“ venčení. O co jde, popsal Jiří Šilha: „Majitel vypustí smečku psů v honitbě, pak nasedne do automobilu a projíždí krajinou. Psi pročesávají okolí cesty, nejsou majitelem kontrolováni a následně pak dochází k častým případům štvaní či zadávení zvěře, zejména gravidních samic a mláďat,“ řekl.

Na druhou stranu je mnoho lidí, kterým není osud zvířat v těžkém zimním období lhostejný a snaží se jim v kritických měsících pomoci, hlavně co se týče potravy. „Mohou nosit jídlo do nějakého násypu pro drobnou zvěř nebo do krmelců, kde jsou jesle a korýtka. Hodně lidé dávají, hlavně o vánocích, jídlo na malé smrčky, především jablíčka,“ doplnila Anna Simerská z Okresního mysliveckého spolku Nový Jičín s tím, že vhodná potrava pro zvěř je například suché pečivo nebo obilí. Naopak čerstvé pečivo nebo shnilé jídlo je nevhodné. Kolem krmelců by se lidé měli pohybovat co nejméně, všude totiž zanechávají pachové stopy, odrazující zvířata.

Autor: Adam Knesl

24.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Masarykově náměstí v Novém Jičíně loni zpívaly koledy asi čtyři stovky lidí. Do akce Česko zpívá koledy se na Novojičínsku zapojilo osm míst, na nichž se sešlo kolem 1 800 zpěváků.

Společné zpívání koled se blíží

Ilustrační foto.

Strážníci poučí chodce

Vítr ničil na Novojičínsku střechy a lámal stromy

Přes sedmdesát výjezdů zaznamenali od nedělního podvečera do dnešního rána hasiči na Novojičínsku. Nejčastěji likvidovali popadané stromy, naštěstí se všechny případy obešly bez zranění.

Obřadní síň se po půlstoletí dočká rekonstrukce

Po dobu stavebních úprav obřadní síně na radnici v Novém Jičíně se budou svatební obřady konat v místní aule.

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Adventní setkání lákalo i letos

Hodně živo bylo v sobotu na hřišti u kulturního domu ve Slatině. Konala se zde oblíbená a každoročně hojně navštěvovaná předvánoční akce s tematickým názvem Adventní setkání u kulturáku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT