VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Myslivecké sdružení plánuje další obnovu remízků

Hodslavice - V souvislosti s průmyslovým zemědělstvím zmizelo mnoho přirozených útočišť divoké zvěře. Po úspěšné realizaci Obnovy Zahradníkovy cesty se příští rok pustí myslivci z Hodslavic do dalšího úkolu.

11.12.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Hana Klečalová

Tento rok, přesněji v říjnu, proběhl díky mysliveckému sdružení v Hodslavicích projekt s názvem Obnova Zahradníkovy cesty. Tamější myslivci však ve svém snažení hodlají pokračovat. Další cíl, v podobě realizace výsadby stromového a keřového remízku, je na dosah ruky. V příštím roce plánují hodslavičtí myslivci výsadbu remízku na hranicích tří katastrálních území, a to Hodslavic, Bludovic a Životic, který bude zároveň kopírovat styk katastrů Hodslavic a Životic, až po mez v lokalitě na Půšťach.

Remízek podél hranic katastru Hodslavic a Životic by měl být široký okolo dvaceti metrů a dlouhý osm set metrů. „Odměřené parcely zůstávají i nadále v majetku vlastníků původních parcel. Na nově vyměřených parcelách by byla provedena výsadba sazenic listnatých dřevin a keřů,“ informoval Martin Repta, předseda Mysliveckého sdružení Hodslavice. Podle něj by byly vysazeny dvě řady keřů, například hloh obecný, svída krvavá, ptačí zob, řešetlák počistivý, líska obecná nebo trnka obecná. „Ty by měly být vysazeny ve sponu metr krát metr a uvnitř takto vzniklého remízku by byla provedena výsadba listnatých sazenic, a to třeba buku lesního, lípy malolisté, javoru klenu a tak dále, ve sponu jeden a půl metr krát jeden a půl metru,“ doplnil Repta. Celá lokalita bude zřejmě oplocena lesnickým pletivem, které by mělo zamezit přístupu zvěře, a tak zabránit i poškození provedené výsadby. Aby mohla zvířata procházet skrz remízek, budou pro ni ponechány dva průchody. Myslivci počítají také se zřízením přejezdu pro zemědělskou techniku.

Podobné akce si žádají oporu nejen v lidské vůli, ale i ve finanční sféře. „Náklady na realizaci projektu bychom hradili z prostředků Mysliveckého sdružení Hodslavice, za pomoci některého z dotačních titulů ministerstva životního prostředí nebo ministerstva zemědělství,“ uvedl Repta.

Z těchto peněz by se zaplatilo geometrické zaměření parcel, zapsání změny kultury u nově vzniklých parcel na katastrálním úřadě, vlastní realizace výsadby stromů a keřů a jejich následná ochrana. Ta spočívá především ve výstavbě oplocení a ochraně proti buřeni vyžínáním.

Myslivecké sdružení si od této aktivity slibuje nejen posílení ekologické stability území, ale mimo jiné i rozdělení souvislých lánů zemědělských kutlur a zmírnění větrné a vodní eroze půdy.

Dalším nezanedbatelným přínosem pro životní prostředí v okolí polností a zemědělsky využívaných ploch je i úprava vodního režimu, zlepšení životních podmínek rostlinných a živočišných společenstev a vytvoření biokoridoru k migraci zvěře.

Autor: Věra Růčková

11.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Masarykově náměstí v Novém Jičíně loni zpívaly koledy asi čtyři stovky lidí. Do akce Česko zpívá koledy se na Novojičínsku zapojilo osm míst, na nichž se sešlo kolem 1 800 zpěváků.

Společné zpívání koled se blíží

Ilustrační foto.

Strážníci poučí chodce

Vítr ničil na Novojičínsku střechy a lámal stromy

Přes sedmdesát výjezdů zaznamenali od nedělního podvečera do dnešního rána hasiči na Novojičínsku. Nejčastěji likvidovali popadané stromy, naštěstí se všechny případy obešly bez zranění.

Obřadní síň se po půlstoletí dočká rekonstrukce

Po dobu stavebních úprav obřadní síně na radnici v Novém Jičíně se budou svatební obřady konat v místní aule.

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Adventní setkání lákalo i letos

Hodně živo bylo v sobotu na hřišti u kulturního domu ve Slatině. Konala se zde oblíbená a každoročně hojně navštěvovaná předvánoční akce s tematickým názvem Adventní setkání u kulturáku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT