Letošní Bedna divákům nabídla dvacítku představení souborů z nejrůznějších koutů České republiky. Do Kopřivnice dorazilo na nepostupovou přehlídku dětského, studentského a, slovy organizátorů, i jinak mladého divadla sto šedesát nadšenců, kteří se prezentovali v domě dětí a mládeže, v kině Puls a na speciálně vybudovaném jevišti v kulturním domě od čtvrtku do soboty 6. června.

Každý ročník této přehlídky má svůj podtitul, ten poslední měl název Hip Hop Style. Proč, to vysvětlil hlavní organizátor Daniel Brhel: „Vždycky se to snažíme nějak zaměřit, a hip hop proto, protože ho kolem nás bylo hodně. Ono to ale bylo pojímáno jako recese.“ Sám byl s devátým ročníkem Bedny spokojen a velkou pochvalu poslal celému organizátorskému týmu. Letošní ročník zpestřila ještě minimálně jedna věc. „Od začátku přehlídky jsme se snažili držet nějakou linku, co se týče uvádění, a ta směřovala ke svému cíli v podobě závěrečného happeningu. Bylo to opepřeno ještě jedním představením,“ řekl Brhel.

Diváci i účinkující mohli všechna představení podrobně rozebrat v diskusních klubech, které vedl Martin Bernátek. Na divadelních prknech byly k vidění nejčastěji klasické pohádky, avšak uvařené podle nových receptů, nechyběla experimentální nebo taneční představení, někdy do nich byli přímo zapojeni i diváci. „Představení se mi líbí, je to slušná přehlídka, a v Kopřivnici se mi taky líbí,“ zhodnotil jeden z ústeckých divadelníků po zhlédnutí hry Šípková od Divadelního souboru Štěk z Opavy. Nejdále to však měl na Novojičínsko soubor Mladá scéna z Ústí nad Labem. Jeho členové jeli do Kopřivnice ve dvou skupinách, jedni vlakem, druzí tranzitem. „Byli jsme tady před sedmi léty. Je to pro nás přeci jen přes celou republiku, takže je to náročné nejen časově, ale i finančně,“ přiznal šéf sboru Pavel Trdla s tím, že obzvlášť v dnešní době není žádná sranda sehnat peníze. Jemu osobně se velice líbila páteční hra Obrazy vody v podání místního Tanečního divadla ze souboru Iluze.

Ostatně nebyl sám, neboť toto představení si z Kopřivnické bedny 2010 odneslo prvenství. Na druhou příčku poslali diváci opavský soubor Štěk z pohádkou Šípková a třetí místo putovalo do Slavičína ke studentskému divadelnímu souboru SemTamFór za hru Elektrická puma.