Lidé mohou přijít na první noční prohlídku v historii zámku. Mluvčí města Lenka Hatlapatková uvedla, že průvodce provede návštěvníky všemi zámeckými pokoji. „Potemnělé místnosti i obrazy majitelů zámku navozují v tuto noční hodinu doslova mystickou atmosféru, kterou skromné světlo baterky jen umocní,“ doplnila mluvčí města.

Kastelán zámku Eduard Valeš sdělil, že nikomu z návštěvníků nemůže zaručit, že při noční prohlídce temných zámeckých komnat nevyruší nějaké zámecké strašidlo nebo dokonce přízrak zlého Postiliona. Říká se, že Postilion byl císařský pošťák, který ukradl peníze barona Sedlnitzkého a ten jej ve vzteku proklel a nakonec zloděje odnesl čert.

Úvodní stránka webu.
Facebookové stránky Bílovce i zpravodaj uspěly v celostátní soutěži

„Postilion se podle pověstí prý někdy zjevuje na zámku, kde chce u barona odprosit za svůj hřích. Návštěvníci tak musejí počítat opravdu se vším. Možná zahlédnou i přízrak poručíka dragounů Huberta, jehož tělo nalezli na zámku při přestavbě na začátku 19. století,“ dodává tajuplně kastelán Eduard Valeš.

Vedení města je rádo, že se kastelán zámku snaží nabídnout návštěvníkům netradiční zážitek. Starostka města Renata Mikolašová ocenila práci Eduarda valeše a jeho zapálení pro věc, kdy si i díky němu mohou lidé prohlédnout zámecké pokoje a jejich vybavení.

Bílovecký zámek. Ilustrační foto.Zdroj: Archiv zámku

Letos se návštěvníci bíloveckého zámku mohou podívat do nově otevřených pokojů, o které se trasa rozšířila. Kromě současné podoby zámku se kastelán zaměřuje i na jeho historii a původní majitele. „Dokonce sem Eduard Valeš dokázal přivést i potomky vlastníků, ať již z Rakouska nebo USA,“ vysvětlila starostka Renata Mikolašová.

Lucie Syrovatková