VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na bílovském kostele se pracuje

Bílov /FOTOGALERIE/ - Kostel sv. Vavřince v Bílově bude možná již příští rok chloubou obce. Po několika letech jednání totiž církev získala peníze na jeho opravu. Svým dílem do projektu přispěl také kraj, obec i Region Poodří.

9.11.2009
SDÍLEJ:

Práce na bílovském kostele již probíhají. Byla sundána dřevěná kostelní báň, která by přes zimní měsíce měla být opravena. Rekonstrukce se poté přesunou na vnější zdi kostela.Foto: Deník/Věra Růčková

Barokní kostel svatého Vavřince v Bílově dělá již několik let vrásky farníkům i zástupcům obce. Jeho špatný technický stav totiž vyžaduje důkladnou opravu, na niž se v dnešní době jen těžko hledají peníze. Možná však kostel spatřil světlo na konci velmi dlouhého a temného tunelu. Děkanu bíloveckých farností a zástupcům obce se podařilo sehnat peníze alespoň na část oprav, které se budou týkat havarijního stavu dřevěné báně a omítky kostela. V posledních týdnech mohli obyvatelé Bílova vidět, že se s pracemi skutečně začalo. Báň kostela totiž už dělníci sundali.

V minulém roce se potřebné peníze nesehnaly. „Už dříve, když se o kostelu začalo mluvit, o jeho opravě, byl pan farář za mnou, že by něco spravili, kdybychom něco přidali. Ale nechtěli jsme to řešit tak, že by do toho obec nalila penízel, a nikdo jiný by se nepřidal,“ popsal starosta Bílova Zdeněk Fusik. Farář Lumír Tkač skutečně vynaložil velké úsilí, aby sehnal co nejvíce peněz na nejnutnější opravy. Stálo jej to dlouhé tři roky vyjednávání a ústupků.

V dubnu 2009 rozhodlo zastupitelstvo Moravskoslezského kraje o poskytnutí dotace ve výši asi 57 procent uznatelných výdajů, čili 450 tisíc korun, z Programu obnovy kulturních památek a památkově chráněných nemovitostí v Moravskoslezském kraji. Jako další přispěla v květnu částkou 1475 tisíc korun na opravu vnějších fasád kostela místní akční skupina Regionu Poodří z programu LEADER.

Svůj slib splnil také Bílov. „Obec se na akci taktéž podílí finančním příspěvkem,“ dodal starosta Fusik. Lumír Tkač však upozornil, že sundáním báně vše teprve začíná. „Tohle je úplně úvodní etapa a bude to mít ještě hodně pokračování. Kostelní báň se bude rekonstruovat, něco se opraví a něco nového se přidá. Byla už v takřka havarijním stavu, kdy trámy, které držely ve zdi, byly hodně uhnilé. I ta stropní železa to měla za ta staletí za sebou,“ upřesnil Tkač. Druhou etapou, po opravě báně, bude nová fasáda kostela. Další krok pak povede k výmalbě interiéru a jeho úpravě. „Tohle je plán, ale jestli se jej podaří uskutečnit, je ve hvězdách,“ uzavřel Tkač.

Již dříve proběhlo v obci dotazníkové šetření, kde mohli obyvatelé napsat, co se jim v Bílově líbí, a co ne. „Skoro v každém dotazníku bylo napsáno, že se lidem nelíbí kostel, který tady máme. Je to dominanta obce, a i když je vlastníkem církev, cítíme nějakou spoluúčast,“ tlumočil názory občanů Fusik. Obyvatelé vnímají začínající opravy pozitivně. „Je dost, že se začalo něco dělat. Když lidi přijedou do Bílova, první, co uvidí, je hnusný, oprýskaný kostel. Je to určitě dobře, že se začalo s opravou,“ míní paní Eliška. Kostel by měl být doopravován do konce příštího roku, podle starosty nejpozději do podzimu. Snad již zmiňovaným světlem na konci tunelu není jen přijíždějící vlak.

Autor: Věra Růčková

9.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení