Třicet let, tak dlouho už žádají obyvatelé frenštátské části Bartošky a okolí o chodník na Rožnovské ulici v zhruba dvoukilometrové délce mezi restauracemi U Bačů a Siberia.

Iniciátorkou „akce chodník“ byla před třemi desetiletími Dana Bražinová, z jejíhož popudu Z jejího popudu problém v srpnu roku 1989 otevřela tehdejší rozhlasová relace Pozor zákruta. Její redaktoři upozorňovali na denní průjezd stovek vozidel v tomto úseku mezi Frenštátem pod Radhoštěm a Rožnovem pod Radhoštěm, což trvá doposud. Řidiči při tom nezřídka překračují povolenou rychlost, havárie, i s tragickými následky, nejsou ničím výjimečným.

V lednu roku 1993 zaujala dopravní komise k problému kladné stanovisko, to bylo vše, v únoru 1996 sepsali místní obyvatelé petici s požadavkem o vybudování chodníku, v listopadu následujícího roku odeslali další žádost. Do roku 2000 se však nic podstatného neudálo, na prvním zasedání zastupitelstva města tehdejší tajemník městského úřadu Zdeněk Kuchař konstatoval , že problém je v tom, že komunikace ani okolní pozemky nejsou města. Pozemky v té době podle něj vlastnilo asi patnáct majitelů.

Od té doby město mělo relativní klid, „křik“ obyvatel požadujících chodník utichl. Přišel ale rok 2007 a s ním petice obyvatel bydlících kolem Rožnovské ulice. Požadavek byl opět týž: chodník. Iniciativy se chopila místní obyvatelka Leona Juřicová, která společně s Janou Vašutovou již zhruba šest let dochází na každé jednání městského zastupitelstva a ptá se na to, jak daleko je výstavba chodníku mezi restauracemi U Bačů a Siberia. A aby poněkud liknavý přístup úřadu rozhýbaly začaly ve věci jednat i samy.

„Obešly jsme všechny lidi, co tam mají pozemky. Souhlasy se nakonec získaly. Kdysi, za předešlých vedení pár lidí řeklo, že pozemky nedá a oni se na to vykašlali a zametli to pod stůl. Ale my už toho máme dost. Lidi k nám nechtějí chodit na návštěvy. Paní odvedle má postižené dvacetileté dítě, které vozí v tom velkém kočáru. Tak ráda by někdy zašla do města ale nemá jak. Bojí se jet, když kolem jezdí kamiony a další auta. Když se míjejí dva kamiony, nemají se pořádně ani kam vejít,“ popsala nedávno situaci pro Deník Jana Vašutová.

Urputná snaha obyvatelů Bartošek nakonec našla odezvu a město začalo konat. Leona Juřicová na každém zasedání vznesla dotaz, jak je projekt výstavby chodníku daleko. Nejinak tomu bylo i na posledním zasedání 30. srpna. Přitom zaznělo i to, že se v místě stala nedlouho předtím tragická nehoda motorkáře.

V současné době už by měl mít úřad projektovou dokumentaci a mělo být zahájeno stavební řízení.

„V příštím kalendářním roce by se mohla zahájit realizace,“ uvedla na zasedání vedoucí odboru investic a rozvoje na frenštátské radnici Kateřina Pustějovská.

Z krátkého rozhovoru s Leonou Juřicovou na chodbě před zasedací bylo patrné, že ona i její kolegyně budou chodit na zasedání zastupitelstev i po volbách, patrně do té doby, dokud se skutečně poprvé neprojdou po chodníku.

„Chodíme tady už šest roků. A myslím si, že jen proto, že tady chodíme a tlačíme na to, se konečně něco děje. Jak je možné, že mají chodníky v každé malé obci a tady ve městě na chodník čekáme třicet roků?“ vyslovila nezodpovězenou otázku Leona Juřicová.