„Letos budeme chodníky opravovat a měnit špatnou dlažbu za zámkovou, případně za drobnou žulovou kostku,“ sdělila Olga Veverková, vedoucí odboru obecního podníkání na novojičínské radnici. Občané města se tak dočkají nového chodníku mimo jiné na ulici Tyršova a gen. Hlaďo vedoucí okolo zámeckého parku. „Dále se letos bude měnit například celá Lužická ulice, Palackého ulice od křižovatky s Dlouhou, přibližně po schody na Gregorovu, v plánu jsou i části ulic Žižkova, Derkova, Dvořákova či Karla Čapka od Anenské ulice k autobusové zastávce,“ seznámila Deník s plány Veverková.

Přes dva miliony korun chystá tento rok utratit za vybudování nového chodníku Kopřivnice, který vznikne podél silnice první třídy I/58 ve Vlčovicích. „Jedná se o úsek do firmy Fonsil po kulturní dům. Náklad na realizaci stavby je dva miliony sto tisíc korun a zahájení stavebních prací předpokládáme začátkem července 2009, ukončení koncem srpna 2009,“ oznámil kopřivnický starosta Josef Jalůvka a jedním dechem dodal, že v samotném městě v těchto dnech začne dokončování povrchu chodníku v ulici Ke Koryčce. Tato stavba navazuje na již dokončenou rekonstrukci kanalizace, počítá se s náklady více než sedm set tisíc korun.

Starosta Studénky Ladislav Honusek přiznal, že jsou ve městě místa, kde chodníky pro občany a návštěvníky chybí. Také proto obsadí dělníci letos ulici Butovickou, v úseku od křižovatky na Pustějov směrem na Bílovec. Další podrobnosti sdělil starosta: „V případě obdržení dotace bychom ještě v letošním roce akci realizovali, částka se pohybuje kolem patnácti milionu korun. Průběžně jsou realizovány i opravy poškozených nebo nevyhovujících chodníků v rámci celého města.“

V Odrách se počítá se zhotovením nového chodníku na ulici Pohořelská. Již je vypracována projektová dokumentace, finanční náklady dosáhnou jednoho a půl milionu korun. Nový kabát dostanou letos také chodníky na ulicích Sokolovská, Nové město – Zámecká a Nadační. V Bílovci postrádají chodníková tělesa na ulici 1. Máje a Československé armády. Druhá jmenovaná komunikace se však během následujících měsíců nového chodníku dočká. „Výstavbu bude město realizovat ještě letos, náklady podle projektové dokumentace činí šest se čtyřicet pět tisíc korun,“ rozvedla Sylva Kováčiková, starostka Bílovce.

Více než šest milionu padne tento rok z rozpočtu Příbora na stavbu chodníků ve městě. „Je naplánováno dobudování chodníku na ulici Místecké, postaví se nový chodník na ulici Československé armády pod domem s pečovatelskou službou a pokračování chodníků v místní části Prchalov,“ řekl Jaroslav Šimíček, vedoucí odboru územního plánování na příborské radnici. Ideální stav není také, v nejmenším městě na Novojičínsku, ve Štramberku, například v oblasti Koziny nebo na ulici Záuličí. Jak přiznala starostka Věra Michnová, problémem jsou především finance. „Máme zpracován projekt na řešení chodníků v ceně dvě stě padesát tisíc korun, ale na realizaci peníze zatím nemáme,“ uzavřela Michnová.