Talent, um a dovednost práce s dřevařskými nástroji, ale i patřičná síla. Právě tyto vlastnosti nesmí být cizí soutěžícím, jež se mezi sebou utkají v hlavní dřevorubecké soutěži. Ta letos poprvé nabídne větší počet rozmanitých disciplín, přičemž prvních pět z nich bude na sebe navazovat, takže půjde o jednu velkou štafetu. „Chtěli jsme, aby to bylo akčnější, rychlejší a zajímavější jak pro závodníky, tak pro diváky," vysvětlil technický poradce soutěže Pavel Stachura.

Na čtyřiadvacet milovníků tohoto přírodního materiálu bude závodit o co nejlepší umístění v lokalitě Amfiteátru na Horečkách a na louce u Rekovic na pomezí Frenštátu pod Radhoštěm a Trojanovic.

DVOUKOLOVÁ SOUTĚŽ

Jako každoročně se bude soutěžit ve dvou kolech, a to pod dohledem rozhodčího Stanislava Červenky. Do prvního klání, které odstartuje úderem 10. hodiny, se postaví všechny dvoučlenné dřevorubecké týmy. Druhého kola, jež vypukne hodinu a půl po poledni, se pak zúčastní šest nejlepších družstev. Na ty budou čekat atraktivní disciplíny, jako kácení stojícího stromu, kde budou porotci hodnotit například přesnost dopadu, nebo soutěž v odvětvování ležícího kmene či v řezání dvoumužnou pilou břichatkou. „Vedle disciplín, které byly k vidění už v minulých letech, jako je výměna řetězu a lišty motorové pily, řezání volně stojícího polena nebo rozseknutí špalku, jsme nově přidali řezání motorovou pilou a zásek sekery na přesnost," uvedl Marian Žárský, ředitel frenštátského městského kulturního střediska. Pro nejlépe umístěné týmy připravili pořadatelé hodnotné ceny. Vítězná dvojice, jež vystoupá na nejvyšší stupínek, se může těšit také na dvě zbrusu nové motorové pily.

BOHATÝ PROGRAM PRO DĚTI

Kromě hlavní dřevorubecké soutěže pak čeká na velké i malé návštěvníky také bohatý doprovodný program a velká přehlídka lesní i zahradní techniky. V několika expozicích budou k vidění terénní vozy či lesní stoje, prezentovat se bude i technika pro profesionály a domácí kutily. Děti mohou od 12 hodin zhlédnout vystoupení sokolníků či ukázku stahování dřeva koněm, v rámci komentované prohlídky si mohou projít naučnou stezku v korunách stromů Beskydské nebe nebo se zapojit do nejrůznějších soutěží. Ty pořadatelé rozmístí na deset stanovišť po celém rozlehlém festivalovém areálu.

„Mezi velká lákadla Svátku dřeva už tradičně patří odpolední Exhibice dřevorubeckého sportu STIHL Timbersports na pódiu amfiteátru," doplnil Marian Žárský s tím, že slavnostní vyhlášení vítězů hlavní soutěže se uskuteční v 16 hodin a celou akci následně zakončí koncert folkové legendy Žalman & spol.

Ivana Reková