Pepík, Honzík, Liborek. Tak tito tři čerstvě narození býčci jsou od středy 20. ledna radostí starojické farmy. Ošetřovatelky je hned s radostí pojmenovaly po dvou místních zoolozích a inseminátorovi, tedy lidech, kteří mají na této senzaci největší zásluhu.

„Tři telátka od jedné dojnice se narodily v historii společnosti poprvé,“ neskrýval nadšení ředitel Milan Krumpoch. Že jde o naprostý unikát potvrzuje také dlouholetý zdejší odborník: „Pracuji v tomto podniku dvaatřicet let a za celou dobu jsem se s ničím takovým nesetkal,“ přiznal Deníku zoolog Josef Hub a jedním dechem dodal: „Všechny tři jsou v pořádku.“

Porod proběhl v noci na středu 20. ledna a kráva se s hned s trojitou nadílkou vypořádala na výbornou. Jak přiznal Josef Hub, trojčata nikdo nečekal: „Nevěděli jsme to dopředu.“ Tři černobílí dlouhonozí a neohrabaní býčci nestrádají ani na fyzické zdatnosti. „Takhle veliká bývají dvojčata,“ poznamenal zoolog, po kterém je jeden z býků pojmenovaný.

Mimořádným přírůstkem žije celá zemědělská společnost a Pepa, Honza i Libor jsou ve starojické Jičině středem pozornosti. „Mají maximální péči, jsou čiperní, životaschopní, pěkně pijou. Je to radost,“ podotkla na adresu trojčat zooložka Oldřiška Dobešová.

Osud všech tří býčků je jasný již nyní. Ať už zůstanou v kravínech pod starojickým hradem, nebo najdou nový domov na jiných farmách v tuzemsku či zahraničí, půjdou na chov. „Snad se dožijí příznivějšího období v zemědělství, kdy budou překonány složité podmínky, ovlivňující jejich chov,“ dodal závěrem ředitel Krumpoch, který tak narážel na současnou celosvětovou hospodářskou krizi, jež zasáhla nejen agrární odvětví.
Zemědělská společnost Starojicko chová v Jičině přes sedm set padesát krav, které každý den vyprodukují přes šestnáct tisíc litrů mléka.