Situace na pracovním trhu Novojičínska odpovídala v prosinci dlouhodobému stavu, ročnímu období a také běžnému vývoji ke konci roku, kdy nezaměstnanost pravidelně roste. Konkrétně ve dvanáctém měsíci roku 2017 to bylo o čtyři desetiny procenta, a v okrese je tak aktuálně bez práce 3842 osob. „Ve srovnání s předchozím měsícem se jejich stav zvýšil o 381 a meziročně se snížil o 951 uchazečů o zaměstnání,“ stojí v posledním reportu úřadu práce.

OČEKÁVANÝ VÝVOJ

Konec roku bývá tradičně období, kdy se evidence nezaměstnaných rozrůstá. Důvodů je několik. „S příchodem zimy postupně končí sezonní práce a do evidence se už hlásí ve větším počtu i lidé, jimž skončily termínované pracovní smlouvy a dohody, nebo například živnostníci, kteří dočasně přerušili svou činnost,“ vysvětluje generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

Ilustrační foto
Půjčil si peníze, zaplatil ale pouze jednu splátku

I tak se nezaměstnanost v okrese drží pod celorepublikovým průměrem (3,8 %) a jen čtyři obce, konkrétně Vražné, Bílov, Kujavy a Bravantice, překročily pětiprocentní hranici, ale ani zde se nejedná o nijak dramatická čísla. V nejbližších měsících by větší výkyvy nastat neměly.

„Nezaměstnanost během celého loňského roku kopírovala klasickou vývojovou křivku zohledňující sezónní vlivy. Zároveň ale v meziročním srovnání setrvale klesala. V řadě krajů jsme zaznamenali rekordně nízké hodnoty, pokud jde o absolutní počet evidovaných uchazečů. Ze strany zaměstnavatelů přetrvává zájem o nové zaměstnance, převážně v technických a dělnických oborech. V nadcházejících měsících bude registrovaná nezaměstnanost pravděpodobně stagnovat, případně mírně vzroste,“ dodává Sadílková.

VOLNÁ MÍSTA

V samém závěru roku 2017 disponoval novojičínský úřad práce 2403 pracovními nabídkami, jedno tak připadlo na pouhé dva uchazeče.

Struktura volných míst je již delší dobu stejná, největší zájem mají zaměstnavatelé o technické profese. Velkou šanci na uplatnění mají tak montážní dělníci, nástrojáři, seřizovači, obsluha obráběcích strojů, svářeči, brusiči či kuchaři a prodavači. 

Objekt bývalého kina na třídě 1. máje v Odrách.
Rozestavěné kino v Odrách zmizí