Všichni zájemci o vyšetření plic se mohou ve středu 20. listopadu v době od 9 do 17 hodin na novojičínském plicním oddělení nechat vyšetřit.

Zákrok jim bude proveden bezbolestnou metodou zvanou spirometrie, která netrvá více než deset minut. Vyšetření provede přístroj spirometr, do kterého pacient dýchá. Ten následně zaznamenává objem a rychlost vzduchu vydýchaného za určitý čas.

CHOPN se řadí na čtvrtou příčku příčiny úmrtnosti a v budoucnu, vzhledem ke stoupajícímu počtu kuřáků, bude nemocných stále přibývat. Tato nemoc, která urychluje pokles funkce plic, je ve většině případů způsobena kouřením.

Není tomu tak ale vždy. „Stále častěji se choroba objevuje také u lidí, kteří žijí v životním prostředí znečištěném plyny, kouřem nebo prachem. Nemoc se však může vyvinout také jako důsledek práce v toxickém prostředí plném výparů a vliv mohou mít i opakované infekce horních cest dýchacích," vysvětlil primář oddělení pneumologie a ftizeologie Nemocnice Nový Jičín Gustáv Ondrejka.

Vzápětí doplnil, že mezi nejčastější projevy tohoto onemocnění patří vleklý kašel, vykašlávání hlenu, dušnost a úbytek fyzické kondice. Metodou spirometrie se nemoc odhalí v raném stadiu, a může se tak zavčas podchytit a léčit. (han)