V prostorách Technického muzea Tatra, které, stejně jako Lašské muzeum a Muzeum Fojtství, hostilo do konce května obrovskou výstavu věnovanou legendě mezi českými stavebnicemi, Merkuru, se v pondělí 2. června sešli tři šťastlivci. Ty vylosovali zaměstnanci muzea v soutěži týkající se zmíněné výstavy.

Jakub Imre, Jolana Drozdková a paní Milada Sochová neváhali a při návštěvě výstavy vyplnili soutěžní lístek. Protože se na ně při losování usmálo štěstí, začátkem týdne převzali věcné ceny z rukou ředitele Regionálního muzea v Kopřivnici Lumíra Kaválka. „Celou výstavu, tedy všechny tři expozice, viděly asi tři tisíce lidí. Slosovatelných lístků se nám sešlo 820 a z těch jsme vylosovali tyto tři výherce. Ti dostali kromě stavebnice Merkur také dárky od našeho muzea, knížku, okružní vstupenku a nějaké drobnosti," prozradil při předávání Lumír Kaválek. Výherce nejen ceny, ale hlavně interaktivní výstava nadchly. Za všechny přítomné to potvrdila Jolanka. „Dobré to bylo, moc se mi v muzeu líbilo," zhodnotila krátce malá slečna a pokračovala: „Co jsem všechno stavěla, už moc nevím, ale byl to asi nějaký domeček. Na výstavu nás vzala babička, protože nám chtěla ukázat tu stavebnici. Ze školy ji neznám, tam máme lego."

Návštěvníků byly tisíce

Ačkoliv ředitel muzea mluvil o třech tisících návštěvních, Pavel Dvořák, který byl hlavním kurátorem výstavy, Deníku prozradil, že se na Merkur přišlo podívat mnohonásobně víc lidí. „Protože byly expozice celkem tři a ne všichni do všech zavítali, ale vybrali si třeba jen jednu, spočítali jsme, že alespoň část výstavy nakonec vidělo zhruba dvacet tisíc lidí," uvedl Pavel Dvořák s tím, že Merkur tak patří k nejnavštěvovanějším výstavám v historii kopřivnického regionálního muzea.

Pokud jste nestihli v pořadí již druhou výstavu věnovanou českému fenoménu hračkářští, tou první byl Igráček, nezoufejte. Kurátorům se už nyní v hlavách rodí plán na nějakou podobnou interaktivní výstavu.

„Tyto typy výstav táhnou a dokazují, že dneska už muzeum není jen o tom přijít a koukat na exponáty. Naopak, máme snahu, aby si návštěvníci mohli na to, u čeho to jde, sáhnout, vyzkoušet si to," řekl kopřivnický kurátor a k plánům do budoucna dodal: „V současné době mám sice v hlavě takovou maličkost, ale vzhledem k tomu, že zatím netuším, jak moc je realizovatelná, nechtěl bych o tom zatím moc mluvit. Nicméně navázat na fenomény Igráčka nebo Merkuru, které jsme tady měli, bude obtížné, protože podobného už toho moc není. Možná ještě tak Lego anebo Cheva, ale ta až takovým fenoménem nebyla."