Již sedmadvaceti významným osobnostem, jež se zasloužily o přínos v oblasti vlastivědné činnosti, kultury a společenského života na Frenštátsku, bylo od roku 1992 předáno ocenění svatého Martina. V letošním roce byli na cenu nominováni Josef Šimíček a Dalibor Norský.

„První z nositelů této ceny v letošním roce, Josef Šimíček, získává ocenění za dosavadní badatelskou a historickou práci na téma vystěhovalectví z regionu Frenštátska, za publikační činnost a jeho významný přínos pro rozvoj krajanských vztahů," uvedla Iva Vašendová, mluvčí frenštátské radnice.

Kromě toho má tento muž také velkou zásluhu na v Česku asi unikátním počinu, kterým je expozice s názvem Naděje jménem Texas. Je možné ji spatřit v Lichnově, kde Josef Šimíček žije. Expozice mapuje cesty a osudy vystěhovalců do Ameriky.

Josef Šimíček sesbíral a zaznamenal tisíce jmen a úctyhodné kvantum informací, kvůli nimž mnoho potomků při své návštěvě Novojičínska míří právě do tohoto muzea v Lichnově. V záznamech, kde jsou například i čísla popisná domů, kde lidé před odchodem za moře bydleli, jsou jména z Bordovic, Lichnova, Frenštátu pod Radhoštěm, Veřovic, ale i třeba ze Vsetínska, Frýdecko-Místecka či Přerovska.

CENY SVATÉHO MARTINA PŘEDAJÍ UŽ DNES

Druhým letošním oceněným, který si ve čtvrtek 1. prosince převezme z rukou starostky města Zdeňky Leščišinové pamětní list a také finanční dar, je Dalibor Norský. Ten byl dlouholetým starostou TJ Sokol ve Frenštátě pod Radhoštěm, před rokem 1989 se dlouhé roky věnoval amatérskému divadlu a dalším kulturním aktivitám. Po listopadu 1989 se stal tajemníkem tehdejšího národního výboru ve Frenštátě pod Radhoštěm a mimo jiné byl také jedním z vyjednavačů s představiteli sovětské posádky ve Frenštátě pod Radhoštěm. Město bylo vůbec prvním v České republice, odkud začala sovětská okupační vojska odjíždět.

KAŽDOROČNÍ UDĚLOVÁNÍ

„Cena svatého Martina se uděluje zpravidla jedenkrát ročně jednomu oceněnému. Ve výjimečných případech však může být tak, jako se tomu stalo letos, udělena i více oceněným," doplnila na závěr mluvčí města s tím, že ceny pro rok 2016 budou slavnostně předány od 17 hodin na tradičním místě, a to ve výstavní síni frenštátského muzea.