Chůzi po vodě si mohli v pátek 2. ledna 2009 vyzkoušet všichni, kteří zavítali na novojičínský bazén. Na Novojičínsku zcela poprvé měli malí i velcí příležitost nechat se zavřít do nafukovací koule a vyzkoušet si adrenalinový sport nazvaný aquazorbing ve vnitřních prostorách bazénu. „Aquazorbing není omezen výškově ani věkově. Pouze váhově do sto padesáti kilo. Nejmladší človíček, který to vyzkoušel měl čtyři roky, nejstarší zase osmdesát let,“ prozradil Rudolf Korčák, provozovatel letního koupaliště v Příboře a také této adrenalinové záležitosti.

Čtyři kousky aquazorbu i větší aquaroller splnily na novojičínském bazéně svůj účel. Atrakci si užily převážně děti, ale také několik dospělých vyzkoušelo, že udržet rovnováhu v kouli na vodě není snadná záležitost. „Ono to vypadá jednoduše, ale když si do koule vlezete, zjistíte, že je to jako když se mimino učí chodit. Najít si to své těžiště a udržet rovnováhu není lehké. A nikdo to nedokáže hned napoprvé,“ vysvětlil Korčák. On sám si aquazorbing samozřejmě také nejednou vyzkoušel. „Nemusím to každý den a pravdou je, že to umím hůře, než moji synové. Ale zase lépe, než všichni, kteří tam jdou poprvé,“ smál se Korčák.

Výrobce těchto nafukovacích koulí toleruje v aquazorbu strávených maximálně půl hodinky. Už i to je ale dost. „My doporučujeme maximálně pět minut na krytých bazénech a sedm minut na otevřených vodních plochách. Venku je chladněji, než v bazénu, takže vzduch uvnitř je lepší,“ řekl Rudolf Korčák.

Jistá omezení však sebou aquzorbing přece jen přináší. Rozhodně se nejedná o atrakci vhodnou pro kohokoliv. „Člověk by neměl být astmatik, neměl by mít dýchací potíže, problémy s krevním tlakem či se srdcem a také to není vhodné pro těhotné ženy,“ vysvětlil Korčák. Současně dodal, že byť aquazorbing vypadá legračně, jde jednoznačně o adrenalinový sport.

„Když jsme na otevřených vodních plochách jako jsou rybníky, jezera nebo moře, musí být koule přivázaná. V okamžiku, jak zafouká vítr, nabírá koule na rychlosti až padesát kilometrů v hodině,“ přiznal Korčák. Proto si také tento adrenalinový sport vyžaduje zvýšenou ostražitost plavčíků a celého personálu. „Jsme neustále ve střehu. Člověk v kouli nesmí ležet déle než deset vteřin, protože nevíme, jestli se mu udělalo špatně nebo jenom odpočívá. V každém případě jsme na pokyn schopni dostat dotyčného z koule do patnácti vteřin,“ ubezpečil o poskytovaném zajištění Korčák.

Že se provozovatelé aquazorbingu z Příbora do Nového Jičína vrátí, je docela možné. „Rádi bychom sem zase přijeli. Je to od Příbora kousek a máme tady známé lidi. Ale záleží na vedení krytého bazénu a na tom, jestli se lidem tento adrenalinový sport bude líbit,“ dodal závěrem Korčák.