Podle památkářů nemohou za stav v mnohých případech majitelé, nicméně zub času je neúprosný a drtí vše, co mu přijde pomyslně do cesty.
Zřejmě v nejhorším stavu je venkovská usedlost na Nádražní ulici ve Štramberku. Dřevěnice z konce 18. století je podle památkářů ohrožena jako celek. „Stavebně-technický stav objektu je vlivem zanedbání pravidelné údržby havarijní, statika objektu byla narušena. Zděná část objektu zbořena, stav dřevěných konstrukcí je rovněž havarijní,“ stojí v popisu současného stavu objektu. Jeho vlastníkem je provozovatel štramberského arboreta Petr Pavlík. „Mám s tím určitý záměr, vše je však otázkou financí,“ uvedl před časem. Rekonstrukce by podle něj vyšla na zhruba 2 miliony korun. „Na špatném stavu objektu se před třemi roky podepsala i dlouhá zima. Chci to dát do pořádku,“ ujistil Pavlík, který objekt koupil před pěti lety.
V seznamu ohrožených památek na Novojičínsku jsou zapsány i Hückelovy vily, jenž stojí na okraji Nového Jičína. Ty změnily před pár dny majitele, od Moravskoslezského kraje je v dražbě koupil doposud neznámý vlastník za 13,5 milionu. Částka na rekonstrukci obou cenných budov dosahuje údajně přes 100 milionů korun.
Z církevních budov je na tom z pohledu památkového ústavu špatně kostel svatého Valentina v Bravanticích. Narušeno je hlavně sousoší Olivetské hory pocházející z 1. poloviny 18. století. „Jeho stav je skutečně havarijní, a to včetně kamenné desky. Oprava by stála až 200 tisíc korun. Finance však nemáme. O sousoší ale projevila zájem obec, která má zájem sochu umístit ve středu obce,“ řekl mluvčí ostravsko-opavské diecéze Pavel Siuda. V havarijním stavu je ale i Kapucínský klášter ve Fulneku. „Budova je velmi staticky narušena, jsou zde propadlé stropy, zřícené klenby, chybějí výplně otvorů, omítky jsou opadané. Klášter byl v roce 2006 zajištěn provizorním zastřešením, které má zabránit dalším destrukcím působením klimatických vlivů,“ uvádí zpráva Národního památkového ústavu. Podle majitele, Moravskoslezského kraje, je v současné době zpracováván projektový záměr pro financování oprav ze strukturálních fondů Evropské unie.
Ze čtyř zámků jsou tři ohroženy jako celek. Jedná se o zámky v Bílovci, Fulneku a Bravanticích. Zatímco ten bravantický a fulnecký je v rukou soukromého majitele, bílovecký patří městu. V seznamu ohrožených památek je i zámek ve Studénce-Nové Horce, a to z důvodu stavu barokní sochy svatého Jana Nepomuckého z 2. poloviny 18. století. „Povrch kamene podstavce je degradovaný, modelace již není znatelná, socha má několik trhlin v hmotě kamene, hrozí odlomení částí sochy,“ varovali vlastníka, Moravskoslezský kraj, již před památkáři.