VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Novojičínsku chátrá nejméně devět památek

Novojičínsko - Čtyři zámky, dvě církevní stavby a tři obytné domy. To je výčet ohrožených nemovitých kulturních památek na Novojičínsku.

6.5.2008
SDÍLEJ:

Zřejmě v nejhorším stavu je venkovská usedlost na Nádražní ulici ve Štramberku.Foto: Deník/Ellen Weissbrodová

Podle památkářů nemohou za stav v mnohých případech majitelé, nicméně zub času je neúprosný a drtí vše, co mu přijde pomyslně do cesty.

Zřejmě v nejhorším stavu je venkovská usedlost na Nádražní ulici ve Štramberku. Dřevěnice z konce 18. století je podle památkářů ohrožena jako celek. „Stavebně-technický stav objektu je vlivem zanedbání pravidelné údržby havarijní, statika objektu byla narušena. Zděná část objektu zbořena, stav dřevěných konstrukcí je rovněž havarijní,“ stojí v popisu současného stavu objektu. Jeho vlastníkem je provozovatel štramberského arboreta Petr Pavlík. „Mám s tím určitý záměr, vše je však otázkou financí,“ uvedl před časem. Rekonstrukce by podle něj vyšla na zhruba 2 miliony korun. „Na špatném stavu objektu se před třemi roky podepsala i dlouhá zima. Chci to dát do pořádku,“ ujistil Pavlík, který objekt koupil před pěti lety.

V seznamu ohrožených památek na Novojičínsku jsou zapsány i Hückelovy vily, jenž stojí na okraji Nového Jičína. Ty změnily před pár dny majitele, od Moravskoslezského kraje je v dražbě koupil doposud neznámý vlastník za 13,5 milionu. Částka na rekonstrukci obou cenných budov dosahuje údajně přes 100 milionů korun.

Z církevních budov je na tom z pohledu památkového ústavu špatně kostel svatého Valentina v Bravanticích. Narušeno je hlavně sousoší Olivetské hory pocházející z 1. poloviny 18. století. „Jeho stav je skutečně havarijní, a to včetně kamenné desky. Oprava by stála až 200 tisíc korun. Finance však nemáme. O sousoší ale projevila zájem obec, která má zájem sochu umístit ve středu obce,“ řekl mluvčí ostravsko-opavské diecéze Pavel Siuda. V havarijním stavu je ale i Kapucínský klášter ve Fulneku. „Budova je velmi staticky narušena, jsou zde propadlé stropy, zřícené klenby, chybějí výplně otvorů, omítky jsou opadané. Klášter byl v roce 2006 zajištěn provizorním zastřešením, které má zabránit dalším destrukcím působením klimatických vlivů,“ uvádí zpráva Národního památkového ústavu. Podle majitele, Moravskoslezského kraje, je v současné době zpracováván projektový záměr pro financování oprav ze strukturálních fondů Evropské unie.

Ze čtyř zámků jsou tři ohroženy jako celek. Jedná se o zámky v Bílovci, Fulneku a Bravanticích. Zatímco ten bravantický a fulnecký je v rukou soukromého majitele, bílovecký patří městu. V seznamu ohrožených památek je i zámek ve Studénce-Nové Horce, a to z důvodu stavu barokní sochy svatého Jana Nepomuckého z 2. poloviny 18. století. „Povrch kamene podstavce je degradovaný, modelace již není znatelná, socha má několik trhlin v hmotě kamene, hrozí odlomení částí sochy,“ varovali vlastníka, Moravskoslezský kraj, již před památkáři.

6.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Hygienici kontrolovali vánoční trhy, žádné prohřešky neobjevili

Před nedávnem ekologové v záchranné stanici v Bartošovicích převzali sedm mloků skvrnitých, které nalezli pracovníci kamenické firmy na hřbitově v obci Veselá.

Ze hřbitova do stanice a zpět

Kdo má psa a bydliště na radnici, ten si připlatí

Za svoz odpadů si občané Nového Jičín v příštím roce nepřiplatí. O sedm set korun více ale zaplatí někteří majitelé psů.

Sídliště je po letech opravené

Nový Jičín dokončil poslední etapu přeměny obytné zóny, která se rozkládá na území ohraničeném továrnou Tonak, říčkou Jičínkou, Zborovskou ulicí a Základní školou Komenského 66.

V Bílovci se žije bezpečněji

Kriminalita v Bílovci dosáhla nejnižší úrovně v historii města. Díky tomu se řadí k vůbec nejbezpečnějším městům v Moravskoslezském kraji.

Lodní kanál propojující Dunaj, Odru a Labe je na dosah

Už Karel IV. snil o vodní cestě, která by spojila povodí Baltského, Černého a Severního moře, a po které by mohly proplouvat velké nákladní lodě. Po téměř 700 letech teď jeho představa získává podstatně reálnou podobu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT