VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Novojičínsku funguje od prvního září i první soukromá škola

/REPORTÁŽ DENÍKU, FOTOGALERIE/ Tisíce školáků míří každoročně první zářijový pracovní den do škol, stovky z nich poprvé. Třináct školáčků na Novojičínsku usedá od včerejška vůbec poprvé do lavic v soukromé základní škole.

2.9.2014 1
SDÍLEJ:

První soukromá základní škola na Novojičínsku zahájila v pondělí 1. září výuku. Do první třídy Základní školy Galaxie v Novém Jičíně nastoupilo třináct dětí.Foto: Ivan Pavelek

Přicházím do Základní školy Galaxie v Novém Jičíně krátce před osmou hodinou. V jediné třídě, kterou nově vzniklá škola má, je plno. U stolů sedí děti po třech či po čtyřech, kolem stěn postávají rodiče. Po chvilce bere ředitelka školy a zároveň také učitelka Tatiana Patková do ruky zvoneček a zvoní jím. Po úvodním přivítání se obrací na děti. „Jak se vám vstávalo? Komu se vstávalo dobře, tak zatřepe rukama," dává pokyn paní ředitelka a učitelka v jedné osobě a v tu chvíli děti až na jednoho chlapce třepou rukama nad hlavou.

Tatiana Patková postupně vyvolává děti jménem, aby se navzájem poznaly, vítá se s nimi a předává každému prvňáčkovi dárek v podobě plyšové hračky, jež má provázet školáčky nejen v tento den.

Přečtěte si také: Prvňáčků na Novojičínsku přibylo

Děti usedají do kruhu na koberec a povídají si o tom, co budou ve škole dělat. „Budeme se učit," říká Tomášek. „Budeme číst, psát, počítat, cvičit," přidávají se další děti. „A taky si budeme hrát. Protože jedno anglické přísloví říká: Samá práce, žádná hra dělá z Honzy hlupáka. A my nechceme být hloupí," upozorňuje učitelka Patková a postupně vyslovuje jednotlivá písmena jmen prvňáčků, jež tato písmena spojují ve slova.

První soukromá základní škola na Novojičínsku zahájila v pondělí 1. září výuku. Do první třídy Základní školy Galaxie v Novém Jičíně nastoupilo třináct dětí.

Po chvilce prvňáci opět usedají za stoly a dostávají papír s kresbou, kterou mají vybarvit. „No, tak už vidím, jak kdo drží tužku," říká Tatiana Patková, jež po několika minutách vyvěšuje hotová dílka na tabuli, ke které se pak všechny děti shromáždí kvůli velkému překvapení. Tím je přikrytá hromada třinácti stejně velkých krabic. Každý školáček si vzápětí odnáší barevnou krabici, v níž má psací pomůcky, pravítka a také sešity prvouky, písanky a další učební pomůcky, kterými se i s rodiči nadšeně prohrabují.

Zhruba po půlhodině opouštějí děti třídu, v níž zůstávají rodiče. Ti dostávají potřebné instrukce od Tatiany Patkové i od zřizovatelky Hany Skočkové, jež děkuje všem rodičům za důvěru, kterou jim dali.

Mezitím se děti v družině, ve společnosti vychovatelky Zdeňky Černochové, stávají pravými školáky. Stačí, když zazvoní kouzelným zvonečkem. Pak si vystřihnou sluníčko se svým jménem, které si pověsí na krk. Následují další hry, jež malé školáky nutí k přemýšlení. Schůzka rodičů končí. Následuje prohlídka jídelny a dalších prostor školy. Opouštím hrající si prvňáčky, na které v tomto týdnu čekají pouze dvě hodiny výuky denně, již v říjnu na ně ale poprvé promluví anglická lektorka v angličtině. Dá se očekávat, že to bude při nějaké hře.

Autor: Ivan Pavelek

2.9.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení