Situace na trhu práce není zrovna růžová. Únorová čísla hovoří jasně podle nového ukazatele nezaměstnanosti, který se používá od ledna, je nyní bez práce 8,1 procenta obyvatel novojičínského okresu, což koresponduje s celorepublikovou hodnotou počtu nezaměstnaných.

Novojičínský okres je s touto výší nezaměstnanosti na 41. místě žebříčku z celkových 77 okresů republiky. Práci hledalo na konci února bezmála 8900 lidí. Ze statistik také vyplývá, že se během února přišlo na úřad práce nově zaregistrovat 728 osob hledajících zaměstnání.

Lepší to není ani v celokrajském srovnání, což potvrdila také Yvona Jungová, ředitelka krajské pobočky úřadu práce v Ostravě: „Již šestý měsíc v řadě roste v Moravskoslezském kraji počet evidovaných uchazečů o zaměstnání, přičemž ke konci února se zvýšil jejich počet o 1491, na celkových 87 580. Zároveň na deset procent vzrostl i podíl nezaměstnaných osob," prozradila ředitelka.

Počet volných pracovních míst už nějakou dobu stagnuje. Nepřibývají téměř žádné nové pozice, což je velkým problémem. Na Novojičínsku je aktuálně k dispozici 238 volných míst, tedy o sedm více než na konci ledna, avšak na jedno volné pracovní místo připadá sedmatřicet uchazečů o zaměstnání. Firmy nyní nejčastěji shánějí obsluhy čerpacích stanic, pracovníky ostrahy, krejčí, farmaceuty a technické pracovníky. Evergreenem je už nějakou dobu nedostatek svářečů, kuchařů, servírek a číšníků nebo finančních úředníků.

Kraj: 10procentní nezaměstnanost

Krajské pobočce úřadu práce v Ostravě bylo v únoru nahlášeno hromadné propouštění dvěma zaměstnavateli se sídlem v Moravskoslezském kraji, které se týkalo celkem 63 zaměstnanců. „K 28. únoru bylo v České republice bez práce 593 683 lidí. To je o 7874 více než na konci ledna. Oproti loňskému únoru přibylo 51 998 nezaměstnaných," podotkla na závěr k celorepublikové statistice Štěpánka Filipová, tisková mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí.

Mnozí nezaměstnaní však doufají, že s nástupem teplejšího počasí přibudou aspoň nějaká volná pracovní místa v sezonních odvětvích, a jejich situace se aspoň o něco zlepší.