Okres Nový Jičín je vedle Frýdku-Místku druhým okresem v Moravskoslezském kraji, kde za rok přibylo obyvatel. Na Frýdecko-Místecku to bylo dokonce více o 440 obyvatel, což činí 0,21 procenta, na Novojičínsku je to 0,04 procenta.

Z devíti měst na Novojičínsku jen ve dvou obyvatel přibylo v Příboře bylo počátkem tohoto roku o 18 obyvatel více než k 1. lednu 2018, ve Frenštátě pod Radhoštěm přibyli tři lidé. Početně zaznamenala největší úbytek Kopřivnice, a to o 168 obyvatel, což je okolo 0,76 procenta.

Procentuálně se tomu téměř vyrovná Fulnek, kde počet obyvatel klesl o 43, na současných 5669. Největší procentuální úbytek obyvatel z měst na Novojičínsku zaznamenala Studénka, kde se počet snížil o 95 obyvatel, což je 0,99 procenta. Celkově klesl počet obyvatel v devíti městech na Novojičínsku o 406. Čísla naznačují, že i na Novojičínsku je trend, kdy se obyvatelé stěhují z měst spíše do obcí.

Pokles počtu obyvatel za uplynulý rok nastal u 12 obcí ze 45, u tří obcí zůstal stav stejný a u zbývajících 30 obcí počet obyvatel stoupl.

Největší procentní nárůst zaznamenali v Bítově, kde přibylo 28 obyvatel, což je 5,97 procenta. Podle informací z obce zemřeli loni jen dva lidé a narodilo se asi šest dětí, navíc skončily některé výstavby rodinných domů, což přineslo pro obec zmíněný lichotivý výsledek. Více než tříprocentní nárůst obyvatel byl také v Jistebníku, kde přibylo 53 obyvatel nebo v Libhošti, kde se počet obyvatel zvýšil o 57.

Stejné počty obyvatel jako k 1. lednu 2018 měli po roce v obcích Heřmánky, Rybí a Tísek. Největší procentuální úbytek měli v Mankovicích, kde počet klesl o 19 obyvatel, což bylo v obcích na Novojičínsku nejvíce také početně v procentech to dělá 3,29. O 16 lidí méně měli v Lichnově, kde tento úbytek dělá ale jen 1,01 procenta. Celkový nárůst v obcích na Novojičínsku byl 462 obyvatel.