Jednoznačně největší je stavba kopřivnického domova pro seniory, další vysokonákladovou stavbou je pak sportovní hala ve Frenštátě pod Radhoštěm pro zdejší gymnázium a průmyslovou školu. Společným jmenovatelem obou staveb je investor, kterým je z převážné části Moravskoslezský kraj. Do výběru jsme zařadili následující projekty:

Domov pod Bílou horou Kopřivnice

Domov pod Bílou horou v Kopřivnici.Domov pod Bílou horou v Kopřivnici.Zdroj: Deník/Ivan PavelekNový domov pro seniory, který staví Moravskoslezský kraj v Kopřivnici, bude mít jméno Domov pod Bílou horou. Místostarosta Kopřivnice Stanislav Šimíček na setkání k této stavbě připomněl, že Kopřivnice je poslední obcí s rozšířenou působností, která nemá domov pro seniory. Bude to tedy pro město automobilů premiéra, podobně jako pro Moravskoslezský kraj. Ten totiž takové zařízení nechává stavět na zelené louce vůbec poprvé.

Komunikace v blízkosti autobusového nádraží v Kopřivnici před opravami - 19. září 2023.
Zasekaná Kopřivnice? Řidiče tady čekají další komplikace, tentokrát u autobusáku

„Vždycky jsme zvětšovali prostory, rekonstruovali, ale ani jeden domov jsme nepostavili,“ řekl Jiří Navrátil, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro sociální oblast. Zajímavostí je, že součástí domova bude veřejná kaple, která bude přístupná nejen přes domov, ale i zvenčí. Domov zaměstná okolo 80 lidí. Poskytování služeb v prvním roce zaplatí Moravskoslezský kraj, v dalších letech se na provozních nákladech má podílet i město Kopřivnice.

Domov pod Bílou horou Kopřivnice
Kde bude stát:
u křižovatky ulic Příčná a Obránců Míru
Kdy bude hotová: leden 2024
Kdo za stavbou stojí: Investorem je Moravskoslezský kraj - největší investice v sociální oblasti, zhotovitel IPS Třinec
Kolik stavba stojí peněz: přes 366 milionů korun
Co najdete uvnitř? Pokoje s 32 lůžky pro seniory + pokoje s 52 lůžky pro klienty Domova se zvláštním režimem, ordinace lékaře, pokoj pro paliativní péči, místnost pro terapie. V areálu bude rovněž veřejnosti přístupná kaple.

Sportovní hala pro gymnázium a SPŠEI

Sportovní hala ve Frenštátě pod Radhoštěm.Sportovní hala ve Frenštátě pod Radhoštěm.Zdroj: Deník/Ivan PavelekNová sportovní hala nedaleko sídliště Školská čtvrť ve Frenštátě pod Radhoštěm je primárně určená pro potřeby Gymnázia a Střední průmyslové škola elektrotechniky a informatiky ve Frenštátě pod Radhoštěm. Mimo školních hodin tělocviku budou moci areál využívat také místní sportovní spolky a organizace. I to je důvod, proč se na investici podílí částečně město Frenštát pod Radhoštěm částkou okolo 30 milionů korun. Hala má stát téměř pětinásobek, Moravskoslezský kraj získal na na projekt dotaci zhruba 60 milionů korun od Národní sportovní agentury.

Městský hřbitov v Příboře.
Záchodky, kde jste? Deník zmapoval situaci městských hřbitovů na Novojičínsku

„V nové sportovní hale budou moci probíhat i tři hodiny tělocviku najednou, její prostor totiž půjde rozdělit na více částí, navíc bude možnost využívat i malou tělocvičnu ve vyvýšené části objektu,“ uvedl při zahájení stavby Stanislav Folwarczny, náměstek hejtmana MSK pro školství a sport. Hala bude splňovat všechny technické požadavky pro tréninky i sportovní utkání a může získat certifikaci na pořádání sportovních zápasů a soutěží ve volejbale, florbalu, futsalu a ve stolním tenisu. Na následný provoz bude přispívat také město Frenštát pod Radhoštěm.

Sportovní hala pro gymnázium a SPŠEI
Kde bude stát:
vedle Gymnázium a Střední průmyslová škola elektrotechniky a informatiky, Frenštát pod Radhoštěm – Křižíkova 1258
Kdy bude hotová: červenec 2024
Kdo za stavbou stojí: Investorem je Moravskoslezský kraj + město Frenštát pod Radhoštěm (spolupodíl cca 30 milionů korun), zhotovitel PSG Construction
Kolik stavba stojí peněz: 145 milionů korun
Co najdete uvnitř? Velkou a malou tělocvičnu, 6 velkých + 2 malé šatny, ošetřovnu, 15 sprch 29 umyvadel 16 WC, 5 pisoárů

Nová mateřská škola Fulnek

Nová mateřská škola ve Fulneku.Nová mateřská škola ve Fulneku.Zdroj: Deník/Ivan PavelekNová budova MŠ bude stát v areálu stávající centrální budovy fulnecké mateřské školky. Půdorysné rozměry nového objektu budou 60,19 krát 23,25 metru. Budova se bude skládat ze tří celků z nichž dva budou dvoupodlažní, jeden jednopodlažní. Součástí stavby bude i výstavba zpevněných a parkovacích ploch a infrastruktura. Problematikou centrální školky se fulnecké zastupitelstvo zabývá dlouhodobě od doby, kdy se zjistilo, že stávající budova je postavena z boletických panelů, které obsahují azbest.

Dům č. p. 58 z konce 19. století, Bílovec, Lubojaty.
FOTO: V Bílovci bojují proti bourání historického objektu. Co na to zastupitelé

O tom, zda postavit školku novou nebo tu původní rekonstruovat, se začalo mluvit už před devíti lety. Školka, která má mít kapacitu 120 dětí, má stát téměř 123 milionů korun, městu se podařilo získat dotaci 89 milionů korun. Stavba by měla být dokončená v prosinci 2023.

Nová mateřská škola Fulnek
Kde bude stát:
U Sýpky 289, Fulnek, Moravská Ostrava
Kdy bude hotová: prosinec 2023
Kdo za stavbou stojí: Investorem je město Fulnek, zhotovitelem společnost MORYS, s. r. o.
Kolik stavba stojí peněz: téměř 123 milionů korun
Co najdete uvnitř? Třídy pro 120 dětí + zázemí

Sportovní hala Bordovice

Sportovní hala v Bordovicích.Sportovní hala v Bordovicích.Zdroj: Deník/Ivan PavelekNová hala, která aktuálně roste v Bordovicích, má sloužit především jako sportovní hala, ale bude víceúčelová. „Primárně je to na sport, ale částečně je možné využití i na jiné akce, neboť kromě standardního příslušenství jako jsou šatny, sprchy, nářaďovna, tam je také kuchyňka a takzvaná odpočinková gastrozóna. Místo, kde je posezení je od prostoru tělocvičny oddělené sklem, takže je odtud možno sledovat dění,“ uvedl starosta Bordovic Ladislav Matúš a dodal, že rozměry tělocvičny jsou zhruba 24 krát 12 metrů a měly by stačit k tomu, aby se v ní dal hrát například volejbal, badminton, v omezené míře futsal a také florbal nebo tenis.

Vizaualizace - výsadba stromů na Masarykově náměstí v Novém Jičíně. Foto: se souhlasem města Nový Jičín
VIDEO: Novojičínské náměstí ozdobí čtyři lípy. Jejich výsadba začala

Nosná konstrukce haly je z dřevěných lepených prvků, což v České republice ještě není příliš rozšířená metoda. Hala bude stát vedle budovy obecního úřadu a její součástí má být také parkovací plocha pro deset automobilů. Podle projektu je možné tělocvičnu využívat částečně i na kulturní akce, kterých se může zúčastnit až téměř 150 lidí, přednášek a divadel, ještě o deset více.

Sportovní hala Bordovice
Kde bude stát:
vedle obecního úřadu a hasičské zbrojnice
Kdy bude hotová: nejpozději únor 2024
Kdo za stavbou stojí: investor obec Bordovice, zhotovitel Techartstav s. r. o.
Kolik stavba stojí peněz: zhruba 44 milionů korun
Co najdete uvnitř? Tělocvičnu, šatny, sprchy, nářaďovnu, kuchyňku, gastrokoutek

Obecní úřad Životice u Nového Jičína

Obecní úřad v Životicích u Nového Jičína.Obecní úřad v Životicích u Nového Jičína.Zdroj: Deník/Ivan PavelekNový obecní úřad v Životicích u Nového Jičína vzniká přestavbou nevyužívané budovy staré tereziánské školy, v níž se začalo učit v roce 1821. Důvodem, proč obec přistoupila ke stavbě nového obecního úřadu byla skutečnost, že budova, ve které je úřad ještě v současné době, je pro jeho činnost nevyhovující. Jedna kancelář je v přízemí, druhá v patře, v přízemí je navíc prodejna. Bývalý starosta Životic u Nového Jičína Pavel Hasalík již dříve pro Deník uvedl, že v místě, kde bude nově sídlit obecní úřad, jsou základní škola a mateřská škola, a kostel s farou a s parkovištěm.

 U dálnice na Novojičínsku roste první McDonald´s.
VIDEO: Na Novojičínsku už se rýsuje první McDonald's. U výpadovky z dálnice

„Tím by v obci vzniklo alespoň nějaké přirozené centrum. Obec je průjezdná, takže tu není kde udělat nějaké náměstíčko,“ podotkl Pavel Hasalík. Přestavba staré školy je již hotová. „Předpokládáme, že někdy v říjnu bude den otevřených dveří, aby si nový obecní úřad mohla prohlédnout veřejnost,“ sdělil Deníku současný starosta Životic u Nového Jičína Rostislav Jančálek.

Obecní úřad Životice u Nového Jičína
Kde bude stát:
Životice u Nového Jičína, č. p. 2
Kdy bude hotová: září 2023
Kdo za stavbou stojí: Investorem je obec Životice u Nového Jičína, zhotovitel Fabriko Morava
Kolik stavba stojí peněz: 16,4 milionu korun
Co najdete uvnitř? Kanceláře a zázemí obecního úřadu