„Celkem bylo zasaženo 24 obcí, zaplaveno přibližně 900 domů, z toho 42 domů statici určili k demolici. Osm občanů Moravskoslezského kraje (MSK) v souvislosti s touto povodní zemřelo. Podle hrubého odhadu byly povodní postiženy přes 4000 občanů kraje,“ informovala mluvčí kraje Šárka Vlčková. „Chtěl bych poděkovat všem firmám, nejrůznějším organizacím i jednotlivcům, za obrovskou vlnu solidarity a jejich morální a finanční pomoc,“ řekl hejtman Jaroslav Palas a jedním dechem dodal: „Také bych chtěl poděkovat všem, kteří se na záchranných, likvidačních a obnovovacích pracích podíleli, a stále podílejí. Rád bych vyjádřil své hluboké přesvědčení, že svou práci odvedli profesionálně a s nezměrnou obětavostí.“

Do pátku 24. července evidoval kraj celkem 724 žádostí o finanční podporu čtrnácti tisíc korun, drtivá většina jich byla již vyplacena. „Zbylých 23 nově schválených žádostí je připraveno k vyplacení během nejbližších dnů,“ poznamenala Vlčková. Jednorázová peněžní podpora šla ze Zajišťovacího fondu MSK, z toho se zaplatily také vakcíny proti virové hepatitidě typu A pro děti ve věku šesti až patnácti let ze zasažených míst. Na očkování padne celkem sedm set tisíc korun. Do fondu kraj přijal také dary nejrůznějších firem a organizací v hodnotě bezmála pěti milionů korun.

„V současné době probíhá vyčíslování potřebných finančních prostředků na obnovu zničených cest, budov a infrastruktury. Jsou vyčíslovány škody na soukromém, obecním, státním a firemním majetku,“ oznámila tisková mluvčí s tím, že podle předběžných odhadů je na obnovu zasaženého území potřeba částky ve výši 3,1 miliardy korun. Jen na rekonstrukci krajských silnic je zapotřebí čtyři sta padesát milionů korun, téměř půl miliardy padne na obnovu majetku postižených obcí.

Přečtěte si také:

Obce stále přerozdělují povodňové peníze

Fulnek sčítal po povodni škody

Novojičínsko: Sčítání škod pokračuje