Letošní přepestrý volební rok má před sebou poslední volební akci. Volby do Senátu. Jejich druhé kolo, které rozhodne o senátorovi za obvod číslo 63 Nový Jičín, začne v pátek 22. října ve 14.00 hodin. Voliči, kteří chtějí využít svého hlasovacího práva, dojdou do volební místnosti ve svém volebním obvodu, kde předloží průkaz totožnosti, nejlépe občanský průkaz, a tam obdrží hlasovací lístky.

V pátek bude možno hlasovat až do 22. hodiny, potom se volební místnosti uzavřou a otevřou se opět v sobotu v 8.00 hodin. Definitivní ukončení senátních voleb bude ve 14.00 hodin.

O postu do druhého kola usilovalo minulý týden devět kandidátů. Nejlépe dopadl Zdeněk Besta, starosta Zbyslavic (ČSSD), jenž získal 10 280 hlasů, což činí 22,21 procenta všech oprávněných voličů. Druhým postupujícím, a tudíž jeho protikandidátem, je Milan Bureš (ODS), jemuž dalo hlas 7657 voličů, což bylo 16,54 procenta.

Volební účast v prvním kole byla poměrně vysoká, a to 43,99 procenta. „Když už ti lidi přišli ke komunálním volbám, tak jich hodně zároveň volilo i do Senátu. Jinak by ta účast byla nižší,“ sdělila Jaroslava Chudová, předsedkyně volební komise v obvodu Studénka 7.

Bojovat o křeslo chtějí oba kandidáti

Oba postupující kandidáti se krátce po zveřejnění výsledku vyjádřili, že do druhého kola půjdou naplno. „Jakou zvolím taktiku? To asi nikdo neprozradí,“ řekl Besta. „Určitě se budu snažit ten mandát obhájit,“ nechal se slyšet Bureš.

Ten měl před šesti lety za soupeře ve druhém kole předchozího senátora Jaroslav Šulu (KD-ČSL). Lidovecký kandidát tehdy získal 8265 hlasů, což bylo 47,45 procenta, Milan Bureš dostal 9152 hlasů, což znamenalo vítězných 52,54 procenta.

Účast ve druhém kole voleb do horní komory Parlamentu České republiky byla ale hodně tristní a opět nahrála těm, kteří zastávají názor, že pro tak malou zemi, jako je Česká republika, je druhá komora parlamentu příliš velký a zbytečný přepych.

K volebním urnám v roce 2004 došlo ve druhém kole 17 417 voličů z celkového počtu 112 569 oprávněných. To znamenalo volební účast 15,60 procenta.

Nejslabší účast byla v Bartošovicích, kde volilo 7,47 procenta voličů, z měst měla nejnižší účast Studénka, a to 11,79 procenta.

Naopak, nebývalý zájem o II. kolo voleb do Senátu projevili před šesti lety voliči v Závišicích, kde jich přišlo k volebním urnám 41,50 procenta, z měst měl nejvyšší volební účast Štramberk s 20,36 procenta.