VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obyvatelé budou bez pitné vody až do prosince

Frenštát pod Radhoštěm - Nijak radostné vyhlídky nemají před sebou obyvatelé okrajových částí Frenštátu pod Radhoštěm a Trojanovic. Bez tekoucí pitné vody budou minimálně do začátku prosince.

13.9.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Ivan Pavelek

Na Kopané, Papratné a Bartoškách, což jsou místní části na pomezí Frenštátu pod Radhoštěm a Trojanovic, neteče z kohoutků pitná voda od poslední dekády června. Lidé odebírali vodu z nádrže Lubina, kterou vlastní OKD, ta je ale už téměř tři měsíce znečištěná. Zoufalou situací se nyní zabývali zastupitelé Frenštátu pod Radhoštěm „Byl jsem překvapen, že informaci o tom, že jsou problémy, s vodou jsem dostal od občanů a ne o OKD, nebo SmVaKu,“ pronesl v úvodu starosta Frenštátu pod Radhoštěm Stanislav Hrabovský.

Ten dále naznačil, že se v dané situaci nabízí varianty přepojení na vodovod Marek nebo na vodovodní nádrž Šance a tím odpojení od nádrže Lubina. „To by ale trvalo minimálně půl roku a já si neumím představit, že tito lidé budou na Vánoce bez vody. Nehleďě k tomu, že, jak mi bylo sděleno SmVaKem, cisterny, z nichž lidé používají vodu, v zimě budou zamrzat,“ pokračoval starosta.

Nato Hrabovský sdělil, že se nabízí poměrně rychlé řešení. „OKD je ochotno pronajmout stávající nefunkční vodovodní potrubí, nebo by to bylo jako věcné břemeno, od Marku k šachtám. To potrubí má v průměru třicet centimetrů a proto je nevyhovující k užívání. Do této trasy by se ale mohlo vložit potrubí potřebné dimenze, což by mohlo trvat tak jeden měsíc,“ naznačil Hrabovský.

Na tuto akci ale město bude potřebovat projekt, což je zhruba půlmilionová záležitost. Zastupitelé tak hledali peníze i s případnou rezervou. „Můžeme to stáhnout z kapitoly Beskydské sídliště – řešení příjezdu kamionů, což se určitě nebude dělat letos,“ navrhl starosta a dodal, že tvorba projektu by mohla zabrat měsíc, stejně jako samotná realizace. „Musíme ještě počítat s rezervou patnácti dnů na výběrovku,“ pokračoval Hrabovský. Podle toho, co uvedl, by nezávadná voda z kohoutků na Kopané a v okolí mohla začít téct začátkem prosince.

Zastupitelé této myšlence byli jednoznačně nakloněni. „Myslím si, že budeme všichni pro nejrychlejší, byť finančně náročné řešení. Člověk potřebuje k životu vzduch a vodu. Vzduch mají, bez vody to nejde, řekl za všechny zastupitel Přemysl Norský, který stejně jako ostatní zvedl ruku pro vyčlenění 650 tisíc korun na projekt na tuto akci.

Za přítomné obyvatele Kopané poděkoval jeden z nich, Roman Martinák, jehož ale ani možné řešení nenechává v klidu. „Jsme odkázáni pouze na ty cisterny, ze kterých taháme vodu v barelech. Jak to bude, když v polovině října třeba udeří mrazy?“ tázal se Martinák. Starosta řekl, že na to by měl odpovědět SmVaK, načež Martinák reagoval. „Mluvčí ani ředitel SmVaK u mi nebyli schopni říci, jak to budou řešit. Řekl jen, že to nějak budou muset zajistit,“ uzavřel Martinák.

Přečtěte si také: Lidé na Kopané jsou zoufalí i naštvaní

Autor: Ivan Pavelek

13.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení