Od srpna roku 1922, kdy byl ve Štramberku slavnostně otevřený Národní sad, mají místní obyvatelé i návštěvníci tohoto malebného městečka možnost prohlédnout si takzvanou přírodní galerii soch. Zprvu chudá sbírka, jež při svém otevření čítala pouhé tři sochy se během let rozrostla a návštěvníci tak nyní mohou vidět soch dvanáct.

Několik z více než deseti kamenných postav, které přežily válku i změnu režimů, však v minulém roce nenávratně poškodili vandalové. Ničivý nájezd výtečníků nejvíce odnesly hlavy velikánů české literatury a hudby, jež byly v lepším případě posprejovány, v tom horším pak uraženy. Protože město Štramberk zatím stále nenašlo dostatek finančních prostředků na jejich restauraci, zůstává vzácná památka dál ve zuboženém stavu. Poškozených soch je přitom několik. K asi nejvíce poničeným patří bysty malíře a grafika Bohumíra Jaroňka, jež stojí před vchodem do jeskyně Šipky a také hlava hudebního skladatele Bedřicha Smetany, jež se nachází na samém vrcholu hory Kotouč.

„Poničení soch je docela velké,“ potvrdila Věra Michnová, starostka města Štramberk. „Tak například bysta Jaroňka má uraženou hlavu, Smetana je počmáraný a má uražený nos a hlavě Leoše Janáčka, vandalové také urazili část obličeje,“ nastínila osud soch Michnová a dodala: „U toho Smetany je to navíc již podruhé. Už na konci devadesátých let jsme jeho bystu nechávali spravit. Ale vandalové se na něm opět vyřádili.“

Vzápětí pak potvrdila nejen to, že Štramberk zatím na opravu peníze nemá, ale také vysvětlila, proč by renovace byla velmi náročnou. „Když jsme zjišťovali, kolik by stálo vytvoření nové repliky, protože sochy v Národním sadě jsou replikami, tak jsme došli k částce kolem dvaceti až sedmdesáti tisíc za jednu. Tolik peněz v tuto chvíli v rozpočtu opravdu nemáme,“ vysvětlila starostka. Originály soch, které byly do Národního sadu umísťovány od roku 1922, má město schované v depozitáři muzea Novojičínska. „Protože některé z byst vytvořili přední čeští umělci jako například Jan Šturza, originály soch jsme se rozhodli uchovat v depozitáři místního muzea,“ uvedla Michnová s tím, že některé sochy a bysty jsou opravdovými skvosty. „Tak například bysta Bedřicha Smetany, kterou máme tady ve Štramberku, sloužila Šturzovi jako studie, podle které pak vytvořil bystu do Litomyšle,“ řekla starostka.

Kromě toho, že se sochy stávají terčem vandalů, byl jeden z artefaktů přírodní galerie, konkrétně Valašský Betlém, již dokonce odcizen. Město nemá, jak této trestné činnosti zabránit. „Přestože jsme řešili poškození znesvěcení soch už vícekrát, naposledy pak minulý rok, zatím nemáme, jak vandalům v jejich počínání zabránit,“ potvrdila smutně Michnová a pokračovala: „Řešením by mohl být jedině nějaký důmyslný kamerový systém, protože kvůli biokoridorům, které jsou po celém Kotouči, se ten pozemek oplotit nedá.“ Město však v současné době peníze na techniku nemá. Podle starostky Michnové tak nezbývá, než apelovat na slušnost a všímavost místních i návštěvníků. „Opravdu nic jiného, než apelovat na slušnost nám nezbude,“ řekla na závěr Michnová.

Více informací k osudu soch na Novojičínsku najdete v úterním Regionu.