Novojičínští zároveň, podle mluvčí města Nový Jičín Marie Machkové, usilují o to, aby i městské bydlení bylo kvalitou srovnatelné s nabídkou soukromého sektoru. V loňském roce dala radnice na rekonstrukci volných bytů šest milionů korun, stejnou částku chce investovat i letos.

V Novém Jičíně je řada bytů kvůli špatnému stavu doslova neobyvatelných. Proto na bytovém odboru počátkem loňského roku zavedli agendu oprav volných bytů. V Novém Jičíně je totiž řada bytů kvůli špatnému stavu neobyvatelných. Bytový technik Marek Pavelka potvrdil, že mnoho bytů je zdevastovaných nevhodným užíváním. „Řada bytů však potřebuje generální zásah, protože stále disponuje původním, čtyřicet let starým, vybavením,“ uvedl Marek Pavelka.

Ve volných bytech město nechává vybourat umakartová jádra a nechává je vyzdít. Dělají se nové rozvody vody, kanalizace, elektroinstalace. Následují nové omítky a výmalba, instalují se sádrokartonové podhledy, nové podlahové krytiny, dveře a zařizovací předměty, zejména kuchyňské linky. Loni takto město nechalo opravit 33 bytů.

„V průměru jsme do jednoho bytu investovali sto osmdesát tisíc korun, ale některé příbytky byly tak zdemolované, že náklady na opravy přesáhly čtyři sta tisíc korun,“ dodal Marek Pavelka.

V letošním roce již získalo novou podobu i vybavení sedm bytů, čtyři z nich město aktuálně nabízí k pronájmu.

Místostarosta Nového Jičína Václav Dobrozemský doplnil, že v minulosti byla obnova bytového fondu města zanedbána a podfinancovaná. „Výnosy z nájemného plynuly na jiné projekty než zpět do revitalizace bytů a bytových domů. To chceme změnit. Naším cílem je poskytovat kvalitní bydlení odpovídající běžně dostupným standardům,“ sdělil Václav Dobrozemský.