Letos v únoru uplynulo tři sta let od narození významného generála Laudona a u příležitosti tohoto výročí se rozhodlo město Nový Jičín vyrobit novou bustu s pamětní deskou. Umělecké dílo bude umístěno na dům číslo29 na Masarykově náměstí, kde v roce 1790 polní maršál zemřel, a nahradí stávající bustu z epoxidu.

„Výtvor z tvrzené pryskyřice totiž začíná působením povětrnostních vlivů praskat," sdělila Marie Machková, mluvčí radnice.

Nová bronzová busta bude stát 200 tisíc korun a veškeré náklady pokryje sponzorský dar. Poprvé se dílo představí veřejnosti u největší kulturní akce v roce, na zářijové městské slavnosti města. „Bude mít podobu stávajícího sochařského díla Saši Zahradníka, které bylo na Laudonův dům instalováno u příležitosti 200. výročí úmrtí vojevůdce v roce 1990.

Výměnu epoxidové busty za bronz si vyžádal čas. Jsem velmi ráda, že se nám podařilo na tuto výměnu získat finanční prostředky od sponzora, a to od společnosti CTP Property IV,s. r. o., Humpolec. Navíc máme od této společnosti na rok 2018 přislíben další peněžní dar. Opět ve výši 200 tisíc korun, a to na úpravu zeleně při plánované rekonstrukci takzvaného Laudonova náměstíčka, které sousedí s návštěvnickým centrem," uvedla místostarostka Nového Jičína Blanka Faluši.

Společnost CTP Property IV vlastní na okraji Nového Jičína průmyslovou zónu a v současné době má ve stejné lokalitě zájem o další více než čtyři hektary půdy ve vlastnictví města.

Radní prodej pozemků na své schůzi 17. května posvětili a doporučili zastupitelům záměr schválit. Zda dostane zelenou bude jasné příští týden ve čtvrtek, kdy je naplánované zasedání novojičínského zastupitelstva a tento bod se bude projednávat.

Zpět k Laudonovi, respektive k budoucnosti původní bustě z dílny umělce Saši Zahradníka. Využití najde ve stejném domě, kde nyní visí, a to přímo ve stálé expozici Generál Laudon v Návštěvnickém centru Nový Jičín.

„S Novým Jičínem je Laudon spjat díky tomu, že zde svedl svůj poslední boj v domě na náměstí, který nese jeho jméno. Znovuodhalením busty v rámci Slavnosti města dojde ke zvýšení kulturního vnímání této významné osobnosti a stává se prvkem, který generuje další možnosti pro rozvoj cestovního ruchu ve městě i celém regionu," doplnila vedoucí návštěvnického centra Radka Bobková.